Orzechy włoskie w diecie pomagają hamować rozwój raka piersi

orzechy włoskie

Ryzyko raka piersi u myszy znacznie spada, gdy ich regularna dieta zawiera niewielkie ilości orzechów włoskich. Naukowcy z Uniwersytetu Marshalla opublikowali w czasopiśmie Nutrition and Cancer raport z badania wpływu orzechów włoskich w diecie na zachorowalność myszy na raka piersi.

Badanie prowadzone przez dr Elaine Hardman z Uniwersytetu Marshalla, porównywało wpływ zwykłej diety i diety zawierających orzechy włoskie na przebieg całego życia myszy: począwszy od diety matki i zapłodnienia, przez karmienie piersią, a następnie przez pokarm bezpośredni. Ilość orzechów w diecie testu równa była odpowiednio 60 gramom orzechów dziennie w przeliczeniu na średnią masę człowieka.

Badanie wykazało, że w grupie myszy, których dieta zawierała orzechy włoskie na wszystkich etapach, rozwój raka piersi występował o połowę rzadziej niż w grupie o typowej diecie. Ponadto, liczba zmian i ich rozmiary były znacznie mniejsze.

Różnice te są szczególnie ważne, jeśli wziąć pod uwagę, że myszy były genetycznie zaprogramowane na zachorowanie na raka piersi w szybkim tempie. Udało się  zmniejszyć zachorowalność, nawet w sytuacji wcześniej istniejących mutacji genetycznych, generujących nowotwór złośliwy piersi.

Analiza genetyczna, przeprowadzona w badaniu Uniwersytetu Marshalla wykazała, że dieta zawierająca orzechy włoskie zmieniła aktywności wielu genów, które są istotne dla raka piersi u myszy i ludzi. Inne badania wykazały, że zwiększenie kwasów tłuszczowych omega 3 w połączeniu z witaminą E, zawartą w orzechach włoskich, skutkowało efektem przeciwnowotworowym.

Wyniki tego badania wskazują, że codzienne spożycie orzechów może być częścią zdrowej diety i ograniczać ryzyko zachorowania na raka u przyszłych pokoleń.


Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły