Objawy raka żołądka

żołądek

Od wielu lat obserwuje się systematyczne zmniejszenie liczby zachorowań na raka żołądka, a Polska jest krajem o średniej zachorowalności na ten nowotwór. Najczęściej jednak rak ten rozpoznawany jest w stadium zaawansowanym, w którym przeprowadzenie operacji prowadzącej do wyleczenia nie jest już możliwe. Wiąże się to z brakiem badań przesiewowych umożliwiających wykrycie nowotworu we wczesnym stadium (w okresie bezobjawowym).

Do czynników ryzyka raka żołądka należą:

 • przewlekłe stany zapalne żołądka spowodowane najczęściej przez bakterię Helicobacter pylori. W Polsce, w grupie nosicieli bakterii H. pylori, ryzyko zachorowania na raka żołądka jest nawet 10-krotnie większe w porównaniu z osobami niebędącymi nosicielami;
 • niewłaściwa dieta: nadmiar soli, niedobór warzyw i owoców, spożywanie dużych ilości produktów wędzonych;
 • otyłość;
 • palenie tytoniu;
 • płeć męska;
 • wiek: szczyt zachorowań między 50. a 70. rokiem życia;
 • występowanie gruczolaków żołądka;
 • choroba Addisona-Biermera – niedokrwistość złośliwa (w związku z zaburzeniami w układzie odpornościowym dochodzi do zaniku błony śluzowej żołądka, co wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania);
 • grupa krwi A;
 • zakażenie wirusem Epstein-Barr;
 • wcześniejsze operacje żołądka.

Objawy raka żołądka są niecharakterystyczne i mogą być identyczne z tymi, które obserwowane są w innych powszechnych chorobach, takich jak zapalenie błony śluzowej żołądka czy też choroba wrzodowa lub refluksowa.

Do najczęstszych objawów raka żołądka należy stały, niepromieniujący ból w nadbrzuszu (70% pacjentów), ubytek masy ciała, do kacheksji (zespół wyniszczenia nowotworowego) włącznie (50% pacjentów). U ok. 33% pacjentów odnotowuje się dodatni test na krew utajoną w kale, a u ok. 15% smoliste stolce. Do pozostałych objawów raka żołądka należą: dysfagia (zaburzenie połykania) i szybkie nasycenie się pokarmem, nudności i wymioty, wyczuwalny palpacyjnie guz (w zaawansowanym stadium).

Występowanie któregokolwiek z objawów wymaga konsultacji lekarskiej, a pierwszym krokiem w wyjaśnieniu przyczyny dolegliwości powinno być zebranie wywiadu i zbadanie pacjenta.

Autor: Justyna Pluta

Źródła:

Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły