Objawy raka pęcherza moczowego

pęcherz moczowy

Rak pęcherza moczowego należy do nowotworów występujących częściej u starszych osób i rozpoznawany jest głównie u mężczyzn po 45. roku życia (98% przypadków). Największa zachorowalność obserwowana jest w grupie wiekowej 80-84 lata.

Najważniejszym czynnikiem ryzyka raka pęcherza moczowego jest palenie tytoniu (jest przyczyną ok. 80% przypadków), osoby palące mają prawie 3-krotnie wyższe ryzyko zachorowania w porównaniu do niepalących. Ryzyko zachorowania zwiększa także narażenie zawodowe na związki chemiczne – farby, lakiery, praca w przemyśle tekstylnym. Do pozostałych czynników ryzyka należą,  m.in. płeć – większość chorych to mężczyźni, wiek (> 60. r.ż. ) oraz przewlekłe stany zapalne pęcherza moczowego. Zwiększone ryzyko zachorowania na ten nowotwór mają także osoby, których krewni I stopnia (ojciec, matka, dziecko) chorowali na raka pęcherza moczowego.

Jakie są objawy raka pęcherza moczowego?

Najczęstszym objawem raka pęcherza moczowego jest niebolesny krwiomocz. W części przypadków ilość krwi w moczu jest na tyle mała, że nie powoduje zmiany koloru moczu i jest możliwa do wykrycia w analizie moczu (tzw. krwiomocz mikroskopowy). W większości przypadków występuje on epizodycznie i może się powtórzyć nawet po kilku miesiącach od pierwszego razu.

Inne, rzadziej występujące objawy, to: częstomocz, uczucie parcia na pęcherz, zatrzymanie moczu, ból podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu, w miednicy.

Obecność krwi (krwiomocz) w moczu jest najważniejszym wczesnym objawem raka. Istotny jest fakt, że objaw ten może nie występować ciągle, może pojawiać się okresowo, ale występuje na wczesnym etapie rozwoju raka. Już pierwszy epizod krwiomoczu powinien być sygnałem alarmowym i wymaga diagnostyki:

  • ogólne i cytologiczne badanie moczu;
  • USG i/lub CT jamy brzusznej i miednicy;
  • RTG klatki piersiowej
  • cystoskopia z uzyskaniem materiału do badania histopatologicznego.

Autor: Justyna Pluta

Źródła:

Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły