Objawy raka nerki

rak nerki

Rak nerki to nowotwór, którego rozwój jest silnie związany z paleniem tytoniu. Do czynników ryzyka należy też płeć męska, wiek 50 – 70 lat, otyłość (zwłaszcza u kobiet), nadciśnienie tętnicze. Nowotwór ten częściej też występuje u osób długotrwale narażonych na rozpuszczalniki organiczne, pestycydy, azbest, arsen, sole kadmu i miedzi, u osób ze zwyrodnieniem wielotorbielowatym nerek i u osób przewlekle dializowanych. Ryzyko zachorowania na raka nerki mogą też zwiększyć niektóre leki: diuretyki pętlowe, kwas acetylosalicylowy, paracetamol, fenacetyna.

Jak objawia się rak nerki?

Wczesny rak nerki często przebiega bezobjawowo. U 90% chorych występuje krwiomocz, ale zwykle jest bezbolesny a ilość krwi może być niewielka i łatwa do przeoczenia. Wystąpienie wyraźnej krwi w moczu, nawet bez dolegliwości bólowych, powinno skłonić do szybkiej wizyty u lekarza.

Objawami zaawansowanego raka nerki może być ból w boku o charakterze kolki, ból w okolicy lędźwiowej oraz wyczuwalny guz. W bardzo zaawansowanych stadiach choroby pojawiają się również objawy ogólne, takie jak osłabienie, zmniejszenie masy ciała, gorączka z nocnymi potami.

Rak jasnokomórkowy nerki często (13-20% przypadków) przebiega z hiperkalcemią (podniesiony poziom wapnia we krwi). Może też wystąpić dysfunkcja wątroby, amyloidoza (odkładanie się w niektórych narządach białko amyloidu), czerwienica prawdziwa (nadkrwistość).

Jak rozpoznaje się raka nerki?

W przypadku podejrzenia raka nerki wykonuje się morfologię ogólną krwi i badanie ogólne moczu. Lekarz może też zlecić oznaczenie stężenia białka C-reaktywnego (C-reactive protein – CRP), kreatyniny, stężenia wapnia we krwi.

Badanie USG jamy brzusznej pozwala na wykrycie guza nerki. Wykonuje się też tomografię komputerową jamy brzusznej lub rezonans magnetyczny, a także RTG lub tomografię klatki piersiowej oraz tomografię mózgowia w celu wykrycia ewentualnych przerzutów. W przypadku podejrzenia przerzutów w kościach, przeprowadza się scyntygrafię.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły