Objawy raka jelita grubego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Rak jelita grubego to nowotwór występujący najczęściej po 50 roku życia, którego przyczyną może być nieprawidłowa dieta, palenie tytoniu lub spożywanie alkoholu. Jak rozpoznać ten nowotwór?

Objawy raka jelita grubego zależą od jego umiejscowienia i stopnia zaawansowania. We wczesnej fazie rozwoju często nie występują żadne dolegliwości.

Jeśli rak umiejscowiony jest w prawej połowie okrężnicy, może występować krwawienie utajone, niedokrwistość niedobarwliwa, ból brzucha, utrata masy ciała oraz wyczuwalny guz. Nowotwór zlokalizowany w lewej połowie okrężnicy objawia się krwawieniem jawnym lub utajonym, zmianą rytmu wypróżnień (biegunka lub zaparcia) oraz bólem brzucha. Rak odbytnicy wywołuje takie objawy, jak krwawienie, zmiana rytmu wypróżnień, uczucie parcia lub bólu (nieustępujące po wypróżnieniu), świąd odbytu, stolce „ołówkowate”. W badaniu per rectum można wyczuć guz.

Rak jelita grubego najczęściej umiejscowiony jest w odbytnicy (w 28% przypadków) lub w okrężnicy esowatej (27%). Dosyć często występuje też w kątnicy (12%), okrężnicy wstępującej (8,5%) lub okrężnicy poprzecznej (8,5%).

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Jak rozpoznać raka jelita grubego?

W diagnostyce raka jelita grubego wykonuje się następujące badania:

  • badanie per rectum – pozwala na wykrycie ok. 10% przypadków raka jelita grubego;
  • badania laboratoryjne, m.in. morfologia ogólna krwi, określenie poziomu antygenu CEA (antygen rakowo-zarodkowy), test na obecność krwi utajonej w kale;
  • badania obrazowe – USG lub tomografia komputerowa jamy brzusznej, USG przezodbytnicze, RTG klatki piersiowej, fiberosigmoidoskopia;
  • kolonoskopia – badanie endoskopowe z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego.

Autor: Maja Kochanowska

Źródło: Marcin Śniadecki „Kryteria rozpoznawania i wczesne objawy chorób nowotworowych”, Via Medica, Gdańsk 2015.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.