Objawy raka jelita grubego

ból brzucha

Rak jelita grubego to nowotwór występujący najczęściej po 50 roku życia, którego przyczyną może być nieprawidłowa dieta, palenie tytoniu lub spożywanie alkoholu. Jak rozpoznać ten nowotwór?

Objawy raka jelita grubego zależą od jego umiejscowienia i stopnia zaawansowania. We wczesnej fazie rozwoju często nie występują żadne dolegliwości.

Jeśli rak umiejscowiony jest w prawej połowie okrężnicy, może występować krwawienie utajone, niedokrwistość niedobarwliwa, ból brzucha, utrata masy ciała oraz wyczuwalny guz. Nowotwór zlokalizowany w lewej połowie okrężnicy objawia się krwawieniem jawnym lub utajonym, zmianą rytmu wypróżnień (biegunka lub zaparcia) oraz bólem brzucha. Rak odbytnicy wywołuje takie objawy, jak krwawienie, zmiana rytmu wypróżnień, uczucie parcia lub bólu (nieustępujące po wypróżnieniu), świąd odbytu, stolce “ołówkowate”. W badaniu per rectum można wyczuć guz.

Rak jelita grubego najczęściej umiejscowiony jest w odbytnicy (w 28% przypadków) lub w okrężnicy esowatej (27%). Dosyć często występuje też w kątnicy (12%), okrężnicy wstępującej (8,5%) lub okrężnicy poprzecznej (8,5%).

Jak rozpoznać raka jelita grubego?

W diagnostyce raka jelita grubego wykonuje się następujące badania:

  • badanie per rectum – pozwala na wykrycie ok. 10% przypadków raka jelita grubego;
  • badania laboratoryjne, m.in. morfologia ogólna krwi, określenie poziomu antygenu CEA (antygen rakowo-zarodkowy), test na obecność krwi utajonej w kale;
  • badania obrazowe – USG lub tomografia komputerowa jamy brzusznej, USG przezodbytnicze, RTG klatki piersiowej, fiberosigmoidoskopia;
  • kolonoskopia – badanie endoskopowe z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego.

Autor: Maja Kochanowska

Źródło: Marcin Śniadecki “Kryteria rozpoznawania i wczesne objawy chorób nowotworowych”, Via Medica, Gdańsk 2015.


Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły