Objawy raka jajnika

ból brzucha

Rak jajnika to nowotwór złośliwy, który często nie daje objawów we wczesnych stadiach, ponadto bardzo wcześnie rozprzestrzenia się po innych organach w jamie brzusznej, takich jak jelita, wątroba, śledziona.

Rak jajnika może objawiać się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego – wzdęciami, uczuciem pełności w brzuchu, odbijaniem, powiększeniem się obwodu brzucha. Objawy takie często pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium. Ponadto, czasami występują objawy ze strony narządu rodnego, na przykład nieprawidłowe krwawienia albo uczucie ucisku w miednicy.

Powyższe objawy powinny zwrócić uwagę szczególnie osób, będących w grupie ryzyka, tzn. osób z mutacją genu BRCA1 lub BRCA2, zespołem Lyncha, endometriozą, niepłodnością pierwotną. Do czynników ryzyka należy też wiek pomenopauzalny, bezdzietność i występowanie raka jajnika w rodzinie.

Jak wykrywa się raka jajnika?

Guz na jajniku możliwy jest do wykrycia dzięki USG przezpochwowemu. Badanie to wykrywa jednak nie tylko raka jajnika, ale też łagodne zmiany, takie jak torbiele i gruczolaki torbielowate. Dlatego w przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego jajnika, wykonuje się także badanie markerów w surowicy krwi.

Do markerów nowotworowych raka jajnika należy CA-125. Podwyższony poziom tego markera występuje jednak również w innych stanach chorobowych, jednocześnie nie zawsze rak jajnika związany jest z podwyższonym poziomem tego markera. Dlatego dodatkowo bada się poziom markera HE4, który ocenia się łącznie z poziomem CA-125, jako tzw. algorytm ROMA. W typie śluzowym raka jajnika często wzrasta też poziom markera CEA.

Dodatkowo, w przypadkach podejrzenia wznowy raka jajnika albo wątpliwościach diagnostycznych w badaniu ginekologicznym lub USG, przeprowadza się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły