Objawy raka jajnika

ból brzucha

Rak jajnika to nowotwór złośliwy, który często nie daje objawów we wczesnych stadiach, ponadto bardzo wcześnie rozprzestrzenia się po innych organach w jamie brzusznej, takich jak jelita, wątroba, śledziona.

Rak jajnika może objawiać się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego – wzdęciami, uczuciem pełności w brzuchu, odbijaniem, powiększeniem się obwodu brzucha. Objawy takie często pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium. Ponadto, czasami występują objawy ze strony narządu rodnego, na przykład nieprawidłowe krwawienia albo uczucie ucisku w miednicy.

Powyższe objawy powinny zwrócić uwagę szczególnie osób, będących w grupie ryzyka, tzn. osób z mutacją genu BRCA1 lub BRCA2, zespołem Lyncha, endometriozą, niepłodnością pierwotną. Do czynników ryzyka należy też wiek pomenopauzalny, bezdzietność i występowanie raka jajnika w rodzinie.

Jak wykrywa się raka jajnika?

Guz na jajniku możliwy jest do wykrycia dzięki USG przezpochwowemu. Badanie to wykrywa jednak nie tylko raka jajnika, ale też łagodne zmiany, takie jak torbiele i gruczolaki torbielowate. Dlatego w przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego jajnika, wykonuje się także badanie markerów w surowicy krwi.

Do markerów nowotworowych raka jajnika należy CA-125. Podwyższony poziom tego markera występuje jednak również w innych stanach chorobowych, jednocześnie nie zawsze rak jajnika związany jest z podwyższonym poziomem tego markera. Dlatego dodatkowo bada się poziom markera HE4, który ocenia się łącznie z poziomem CA-125, jako tzw. algorytm ROMA. W typie śluzowym raka jajnika często wzrasta też poziom markera CEA.

Dodatkowo, w przypadkach podejrzenia wznowy raka jajnika albo wątpliwościach diagnostycznych w badaniu ginekologicznym lub USG, przeprowadza się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Powiązane artykuły