Ostra białaczka szpikowa (OBS, ang. AML), podobnie jak przewlekła białaczka limfocytowa, przewlekła białaczka szpikowa i ostra białaczka limfoblastyczna, to jedna z chorób nowotworowych krwi, występująca głównie u osób dorosłych (średni wiek w chwili rozpoznania wynosi 65 lat). Nowotwór ten rozwija się bardzo szybko i nieleczony może doprowadzić do śmierci chorego w ciągu kilku tygodni a nawet kilku dni.
W przebiegu ostrej białaczki szpikowej dochodzi do nieprawidłowej produkcji krwinek i w rezultacie do niedokrwistości, małopłytkowości lub neutropenii.
Niedokrwistość objawia się osłabieniem, upośledzeniem koncentracji, bólami i zawrotami głowy, bladością skóry i błon śluzowych, a w ciężkiej postaci, przyspieszoną akcją serca i dusznością. Małopłytkowość skutkuje krwawieniami z dziąseł i nosa, wybroczynami na skórze, krwawieniami z dróg rodnych i przewodu pokarmowego. Z kolei neutropenia wywołuje osłabienie odporności. Pojawiają się więc infekcje, np. angina, zapalenie płuc, zakażenia grzybicze, zmiany w jamie ustnej, np. afty, może też dojść do uaktywnienia opryszczki.
Zbyt duża liczba leukocytów (powyżej 100 000 / µl) prowadzi do leukostazy, czyli zaburzeń przepływu krwi w mikrokrążeniu. Może się to objawiać zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak bóle i zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości, a także dusznością i niewydolnością oddechową.
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
Objawy ostrej białaczki szpikowej mogą też wynikać z zajęcia narządów przez komórki białaczkowe. Może to powodować powiększenie wątroby i śledziony oraz węzłów chłonnych, płaskie zmiany skórne, przerost dziąseł. W wyniku naciekania tkanki płucnej mogą pojawić się problemy z oddychaniem, zajęcie serca powoduje problemy kardiologiczne, a pojawienie się komórek białaczkowych w siatkówce oka wywołuje zaburzenia widzenia. W rzadkich przypadkach komórki białaczkowe docierają do ośrodkowego układu nerwowego, co powoduje objawy takie jak bóle głowy, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości.
W przypadku zaobserwowania objawów, które mogą wskazywać na ostrą białaczkę szpikową, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz zleci morfologię krwi i w przypadku podejrzenia białaczki, skieruje na oddział hematologiczny.
Autor: Maja Kochanowska