Nowy lek na ostrą białaczkę szpikową z mutacją genu IDH1

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Lek Tibsovo® (tabletki ivosidenib wyprodukowane przez Agios Pharmaceuticals) został zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych przez Agencję Żywności i Leków (FDA, ang. Food and Drug Administration) w celu leczenia pierwszego rzutu u pacjentów z ostrą białaczką szpikową z mutacją genu IDH1, którzy są w wieku 75 lat lub więcej lub u których inne leki nie mogą być użyte ze względu na stan zdrowia.

Tibsovo® już rok temu został zatwierdzony do leczenia pacjentów z nawrotem choroby lub gdy dotychczasowe leki nie przynosiły pożądanych efektów. Obecnie może być stosowany również u nowo zdiagnozowanych, dorosłych pacjentów.

Wyniki badań wykazały, że na 34 nowo zdiagnozowanych pacjentów w wieku 64-87 lat, otrzymujących 500 mg ivosidenib dziennie przez średnio 4 miesiące:

  • 58% osiągnęło całkowite ustąpienie wszystkich objawów nowotworu lub częściową regeneracje hematologiczną i wyniki wciąż utrzymywały się rok po rozpoczęciu terapii.
  • Spośród 17 pacjentów, którzy byli uzależnieni od transfuzji krwi, 41% nie potrzebowało już transfuzji w ciągu całych 2 miesięcy od pierwszego podania leku.

Najczęstsze skutki uboczne to: biegunka, zmęczenie, nudności, zmniejszenie apetytu, leukocytoza (zwiększenie liczby białych krwinek), anemia, obrzęk obwodowy.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Autor: Iwona Koszla

Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.