Gorąca herbata zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór przełyku

herbata

Jestem przekonana, że wszyscy uwielbiają herbatę. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na to, jaką herbatę pijemy: ciepłą, gorącą, letnią czy zimną. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż, najnowsze badania potwierdziły, że gorąca herbata zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową przełyku.

Według statystyk przeprowadzonych przez American Cancer Society, w 2019 roku będzie aż 17 650 nowych przypadków zachorowalności na nowotwór przełyku a ponad 16 000 osób umrze z tego powodu. Jednocześnie American Cancer Society podkreśla, że około 20% osób cierpiących na nowotwór przełyku jest w stanie przeżyć jeszcze 5 lat po postawieniu diagnozy.

Poza spożywaniem gorącej herbaty, występują również inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowalności na nowotwór przełyku. Zalicza się do nich między innymi: wiek (powyżej 55 lat), płeć (choroba atakuje zazwyczaj mężczyzn), refluks żołądkowo-przełykowy, dieta bogata w przetworzone mięso oraz zbyt niska zawartość owoców i warzyw. Niektórzy uczeni uważają, że regularne picie bardzo gorących płynów może również zwiększać ryzyko nowotworu przełyku, także nie tylko sama gorąca herbata jest niewskazana.

Spożywanie gorącej herbaty może zwiększyć ryzyko zachorowalności na nowotwór przełyku aż o 90%.

Dr. Farhad Islami i jego współpracownicy wykorzystali dane dotyczące ponad 50 000 osób, które brały udział w badaniu Golestan Cohort Study – „populacyjne badanie prospektywne”. Przedział wiekowy badanych to 45 – 70 lat na początku badania. Naukowcy obserwowali ich przez ponad 10 lat w latach 2004 – 2017. Rejestrowali dane na temat nawyków, zdrowia, zwyczajów picia herbaty oraz statusu społeczno-ekonomicznego. Okazało się, że w tym czasie u 317 osób rozwinął się nowotwór przełyku.

Używając słowa „gorąca” należy zadać pytanie, co to znaczy i jaka jest zatem bezpieczna temperatura do spożywania herbaty?

Otóż u osób, które sięgały po herbatę cieplejszą niż 60 st. Celsjusza i pili więcej niż dwie duże filiżanki naparu, występowało o 90% większe ryzyko zachorowalności na nowotwór przełyku niż u tych osób, które piły chłodniejszą herbatę i zdecydowanie mniejsze ilości. Jak się okazuje, sama częstotliwość spożywania herbaty oraz jej temperatura wystarczyły aby zwiększyło się ryzyko zachorowalności na nowotwór przełyku.

Podsumowując, należy zwrócić uwagę na to, iż nowotwór przełyku jest ósmym najczęściej spodziewanym nowotworem występującym na świecie.

Zanim jednak wszyscy zdecydują się na wyeliminowanie herbaty ze swojego życia pamiętajmy, że herbata ma również bardzo dużo dobrych i zdrowych właściwości ale wszystko rzecz jasna należy stosować z umiarem.

Autor: Agata Ernst

Źródła:

Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły