Czy i jak uprawianie sportu może zmniejszyć ryzyko raka piersi?

rowerIstnieją mocne dowody na to, że uprawianie sportu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet po menopauzie. Ale przecież rak może rozwijać się wiele lat. Nowe badania, które mogą pomóc w wyjaśnieniu związku sportu z rakiem piersi, sugerują, iż aktywne fizycznie młode kobiety wykazują zmiany w metabolizmie estrogenów, który następnie odgrywa rolę w zmniejszaniu ryzyka rozwoju raka piersi.

Badanie, opublikowane w Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, jest jednym z niewielu badań klinicznych, które skupiają się na badaniu tężyzny fizycznej i metabolizmu estrogenowego u młodych kobiet.

Naukowcy chcieli skupić się na metabolizmie estrogenów, ponieważ większość nowotworów piersi jest związana z tym hormonem. Badania wskazują, że wyższe narażenie na estrogeny zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Istnieje jednak wiele form estrogenu i wydają się one odgrywać inną rolę w ocenie ryzyka.

Badania laboratoryjne sugerują, że dwie formy, estradiol i estron, odgrywają rolę w rozwoju nowotworów. Te formy estrogenu są metabolizowane do innych związków i to właśnie stosunek tych metabolitów, wedle badań, może mieć wpływ na ryzyko raka piersi.

W tym badaniu naukowcy losowo podzielili 400 młodych kobiet o siedzącym trybie życia na dwie grupy: pierwsza grupa kobiet miała za zadanie ćwiczyć regularnie, a druga miała pozostać przy nieaktywnym trybie życia. Wszystkie kobiety były przed menopauzą, mniej więcej w tym samym wieku i o podobnej masie ciała.

Kobiety aktywne fizycznie przez okres 16 tygodni, pięć dni w tygodniu, przez pół godziny ćwiczyły na bieżni lub maszynach eliptycznych, tak aby były one poddane umiarkowanemu treningowi.

Badacze, zarówno tuż przed jak i po 16-tygodniowym okresie ćwiczeń przeanalizowali próbki moczu pod kątem estradiolu, estronu i innego związku macierzystego oraz dziewięciu metabolitów.

Pod koniec badania, analiza ilościowa estrogenu i jego metabolitów wykazała istotne różnice między grupą kobiet fizycznie aktywnych i biernych. Osoby ćwiczące miały znacznie mniej estronu, a więcej metabolitów związanych z obniżeniem ryzyka nowotworu piersi.

Oczywiście kobiety, które wykonywały regularnie ćwiczenia poprawiły także kondycję i straciły na wadze.

Źródło: http://blog.aicr.org/2013/05/08/study-how-exercise-may-decrease-later-breast-cancer-risk/
Z angielskiego tłumaczyła Joanna Przybyszewska


Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły