Zaloguj się

O FUNDACJI

Miła Czytelniczko, Drogi Czytelniku,

Myślisz: „To mnie nie dotyczy, to spotyka innych, tak się dzieje na filmach…“. My już wiemy, że na nowotwór może zachorować każdy, niezależnie od wieku, prowadzonego trybu życia i rodzinnych predyspozycji. Również ja i Ty. Myślisz: „Diagnoza: <<rak>> to koniec życia…“. My już wiemy, że to może być początek nowego, bardziej świadomego, uważnego i prawdziwego życia. Myślisz: „To straszne!“. My już wiemy, że nie takie straszne, jeśli otrzyma się najlepszą możliwą opiekę lekarską, wsparcie i rzetelną informację.

Wiemy to, bo wszystkich nas ta choroba dotknęła – bezpośrednio lub pośrednio przez naszych najbliższych. Te trudne i dramatyczne doświadczenia obdarowały nas wiarą w potęgę ludzkich umysłów i serc, nadzieją na coraz lepsze metody leczenia oraz miłością i wsparciem osób bliskich. Nauczyły nas także doceniać wagę odpowiedniej informacji w procesie leczenia.

Stworzyliśmy fundację Alivia, bo chcemy podzielić się zdobytym doświadczeniem i pomóc innym wygrywać z tą chorobą każdego dnia. Zamierzamy poprzez internet rozszerzyć dostęp do podstawowej, jak i bardzo specjalistycznej wiedzy na temat choroby nowotworowej. Chcemy wesprzeć chorych i ich bliskich w trudnych sytuacjach, jak również zaangażować ludzi zdrowych w działania na rzecz walki z rakiem.

Marzymy o stworzeniu społecznego ruchu wzajemnego wsparcia i aktywności profilaktycznych. Mamy ambicję stać się ważnym partnerem reprezentującym interesy osób chorych w kręgach polskiej onkologii, administracji publicznej oraz mediach.

Tylko z Twoją pomocą będziemy w stanie zrealizować te cele. Zmiana najpierw musi nastąpić w każdym z nas – w naszym myśleniu o tej chorobie, podejściu do leczenia, badań i informacji. Wierzymy, że w młodości tkwi siła zdolna pokonywać bariery nie do pokonania. Jesteśmy przekonani, że lepiej jest poznać zagrożenie, niż odsuwać od siebie myśl o jego istnieniu. Im będzie nas więcej, tym łatwiej odniesiemy sukces.

Pomóż nam, a razem wygramy ludzkie życie, zdrowie i Twój uśmiech.

Bartosz Poliński
Prezes Zarządu

WIĘCEJ NA TEMAT DZIAŁAŃ FUNDACJI MOŻNA PRZECZYTAĆ NA STRONIE JAK POMAGAMY

Historia powstania i cele Fundacji

Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.
Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także pro-aktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające dotarcie do informacji, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.

Wolontariusze Alivii dzielą się zdobytym doświadczeniem i pomagają innym wygrywać z chorobą każdego dnia. Wspierają chorych i ich bliskich w trudnych sytuacjach, jak również angażują ludzi zdrowych w działania na rzecz walki z rakiem.

Zdjęcia

Rada Fundacji: Teresa Lipowska, prof. Janusz Jaśkiewicz

Newsy Alivii

Grudzień 2013:

• Do Alivii dołączają nowi Podopieczni.
Beata Gazda, Paweł Pęczek i Michał Kalita

Fundacja organizuje dla nich pomoc w ramach programu “Skarbonka”

• Wizyta Partnerów z Islandii w ramach projektu Obywatele dla Demokracji

Listopad 2013:

• Alivia obejmuje programem “Skarbonka” nowych Podopiecznych Danutę Gluzę-Dołgopołow, Iwonę Komosa i Barbare Trąbińską

• Ruszyła kampania „Tu i Teraz” w ramach, której odbyła się konferencja poświęcona życiu i problemom kobiet żyjących z zaawansowanym rakiem piersi.
W trakcie konferencji Agata Polińska – wiceprezes Fundacji Onkologicznej Osób Młodych – Alivia przedstawiła wyniki pan-europejskich badań prowadzonych z udziałem pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi oraz ich bliskich.

• Jesteśmy Pożyteczni! Można było nas zobaczyć i posłuchać w programie pożyteczni.pl, gdzie opowiadaliśmy o Fundacji.

Paźdzernik 2013:

• Alivia organizuje pomoc dla nowych Podopiecznych w ramach programu “Skarbonka” Anny ŻaczekAleksandry Possinger

• Razem z Amazonkami rozpoczęliśmy kampanię „Poszerzamy HERyzonty”. W ramach kampanii można było usłyszeć wiceprezes fundacji Alivia – Agatę Polińską, która opowiadała w radiowej Trójce o tym, jak brać sprawy we własne ręce i poszerzać swoje HERyzonty.

• Alivia wzięła udział w Szkole Senologii zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi.

Wrzesień 2013:

• Alivia wzięła udział w konferencji zorganizowanej przez Fundacja Watch Health Care w partnerstwie z nami. Wydarzenie poświęcone było problematyce ograniczeń dostępu do leczenia przeciwnowotworowego oraz zagadnieniom związanym z systemem zapewnienia jakości w onkologii.

• Alivia objęła programem pomocy “Skarbonka” Iwonę Andryszek, Tymoteusza ParchliniakaMateusza Motykę

• Można było nas posłuchać i obejrzeć w TVP Info – w programie “Twoje Info”, gdzie mówiliśmy o rosnących kolejkach do leczenia raka i ich skutkach.

Sierpień 2013:

• Alivia, w ramach programu “Skarbonka”, organizuje pomoc dla nowej Podopiecznej – Marleny Dyl

• Pod koniec sierpnia można było nas usłyszeć w Czwórce Polskiego Radia.  http://www.polskieradio.pl/10/483/Artykul/919371,Rak-czyha-tez-na-mlodych

• Zostaliśmy partnerem Projektu BASTION. BASTION (From Basic to Translational Research in Oncology) jest wielodyscyplinarnym projektem w obszarze wsparcia potencjału naukowego. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie potencjału badawczego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w dziedzinie onkologii doświadczalnej, a zadaniem ‒skrócenie drogi między odkryciem naukowym, a wykorzystaniem go w praktyce klinicznej.

Lipiec 2013:

• Dzięki wsparciu fundacji Alivia Norbert Kwiatkowski oraz Mateusz Sienila pojechali na międzynarodowy obóz organizowany przez rumuńskie stowarzyszenie Little People, działające w obszarze psychoonkologii dziecięcej. Obóz był dedykowany osobom, które przeszły w dzieciństwie chorobę nowotworową. Dzięki wsparciu fundacji Alivia Norbert Kwiatkowski oraz Mateusz Sienila pojechali na międzynarodowy obóz organizowany przez rumuńskie stowarzyszenie Little People, działające w obszarze psychoonkologii dziecięcej.

Czerwiec 2013:

• Przedstawiciele fundacji Alivia wzieli udział w II Debacie Programowej pt. „Czas na onkologię – wspólna sprawa”, która odbyła się z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w Gdańsku, 27 czerwca 2013 roku.

• Alivia realizuje projekt ONKOMAPA – przewodnik po przyjaznych ośrodkach onkologicznych - projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Projekt ma służyć stworzeniu portalu publikującego wyniki badań satysfakcji pacjentów i ich bliskich z jakości świadczonych usług w obszarze onkologii.

• 14 czerwca odbyło się spotkanie Rady fundacji, która zatwierdziła sprawozdania finansowe i merytoryczne za rok 2012.

• Alivia objęła programem pomocy “Skarbonka”  Mariana Kruka, Daniela Zygmuntowicza i Monikę Żuchowską.

Maj 2013:

• Przedstawiciele fundacji wzięli udział w II FORUM ORGANIZACJI PACJENTÓW ONKOLOGICZNYCH, zorganizowanym przez Polską Koalicję Organizacji Pacjentów Onkologicznych pod wiodącym hasłem Rok 2013 rokiem zmian w polskiej onkologii. Prezes fundacji Alivia był prelegentem Forum i przedstawiał problematykę związaną z jakością życia pacjentów onkologicznych.

Kwiecień 2013:

• Przedstawiciele fundacji wzięli udział w spotkaniu pt. Czas na Onkologię – pierwszym z planowanej serii, którego celem było wypracowanie strategicznych rozwiązań w dziedzinach kluczowych dla poprawy skuteczności polskiego systemu opieki onkologicznej.

• Alivia objęła programem “Skarbonka” nowe Podopieczne -, Monikę Krylińską i Sabinę Sardo.