Zaloguj się

O FUNDACJI

Miła Czytelniczko, Drogi Czytelniku,

Myślisz: „To mnie nie dotyczy, to spotyka innych, tak się dzieje na filmach…“. My już wiemy, że na nowotwór może zachorować każdy, niezależnie od wieku, prowadzonego trybu życia i rodzinnych predyspozycji. Również ja i Ty. Myślisz: „Diagnoza: <<rak>> to koniec życia…“. My już wiemy, że to może być początek nowego, bardziej świadomego, uważnego i prawdziwego życia. Myślisz: „To straszne!“. My już wiemy, że nie takie straszne, jeśli otrzyma się najlepszą możliwą opiekę lekarską, wsparcie i rzetelną informację.

Wiemy to, bo wszystkich nas ta choroba dotknęła – bezpośrednio lub pośrednio przez naszych najbliższych. Te trudne i dramatyczne doświadczenia obdarowały nas wiarą w potęgę ludzkich umysłów i serc, nadzieją na coraz lepsze metody leczenia oraz miłością i wsparciem osób bliskich. Nauczyły nas także doceniać wagę odpowiedniej informacji w procesie leczenia.

Stworzyliśmy fundację Alivia, bo chcemy podzielić się zdobytym doświadczeniem i pomóc innym wygrywać z tą chorobą każdego dnia. Zamierzamy poprzez internet rozszerzyć dostęp do podstawowej, jak i bardzo specjalistycznej wiedzy na temat choroby nowotworowej. Chcemy wesprzeć chorych i ich bliskich w trudnych sytuacjach, jak również zaangażować ludzi zdrowych w działania na rzecz walki z rakiem.

Marzymy o stworzeniu społecznego ruchu wzajemnego wsparcia i aktywności profilaktycznych. Mamy ambicję stać się ważnym partnerem reprezentującym interesy osób chorych w kręgach polskiej onkologii, administracji publicznej oraz mediach.

Tylko z Twoją pomocą będziemy w stanie zrealizować te cele. Zmiana najpierw musi nastąpić w każdym z nas – w naszym myśleniu o tej chorobie, podejściu do leczenia, badań i informacji. Wierzymy, że w młodości tkwi siła zdolna pokonywać bariery nie do pokonania. Jesteśmy przekonani, że lepiej jest poznać zagrożenie, niż odsuwać od siebie myśl o jego istnieniu. Im będzie nas więcej, tym łatwiej odniesiemy sukces.

Pomóż nam, a razem wygramy ludzkie życie, zdrowie i Twój uśmiech.

Bartosz Poliński
Prezes Zarządu

WIĘCEJ NA TEMAT DZIAŁAŃ FUNDACJI MOŻNA PRZECZYTAĆ NA STRONIE JAK POMAGAMY

Chcę pomóc. Wybierz kwotę, którą chcesz przekazać na walkę z rakiem.

10 zł 20 zł 50 zł 100 zł

Historia powstania i cele Fundacji

Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.
Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające dotarcie do informacji, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.

Wolontariusze Alivii dzielą się zdobytym doświadczeniem i pomagają innym wygrywać z chorobą każdego dnia. Wspierają chorych i ich bliskich w trudnych sytuacjach, jak również angażują ludzi zdrowych w działania na rzecz walki z rakiem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat projetków i działań fundacji Alivia, przeczytaj JAK POMAGAMY.

Zdjęcia

Rada Fundacji: Teresa Lipowska, prof. Janusz Jaśkiewicz

Newsy Alivii

Listopad 2015:

• Wiemy jak ważne są pieniądze by móc pokonać raka, dlatego pomagamy je zbierać kolejnym Podopiecznym: Bartłomiejowi Strzeleckiemu, Marioli Wroniak, Grzegorzowi Szlęzakowi, Bożenie Nowińskiej-Kosiewicz, Mirosławowi Rybarczykowi, Barbarze Michalskiej oraz Marioli Biernat.

• Bartosz Poliński – prezes Fundacji Alivia udzielił wywiadu w Medexpressie na temat pakietu onkologicznego i Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

• W partnerstwie z Fundacją My Pacjenci Alivia rozpoczęła realizację audytu społecznego narodowego programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Październik 2015:

• W Polsat News Agata Polińska – wiceprezes Fundacji Alivia mówiła o profilaktyce raka piersi. Nagranie dostępne tutaj.

• Nawiązaliśmy współpracę z dietetyczką Małgorzatą Solecką specjalizującą się w żywieniu i edukacji pacjentów onkologicznych. W ramach współpracy Pani Małgorzata udziela bezpłatnych porad.

• Zakwalifikowaliśmy się do akcji banku BPH “Tak na dobrą sprawę”

• Kolejne osoby obejmujemy programem pomocy Skarbonka: Annę Radomską, Lidie Spocińską, Annę Dudę, Anetę Chuderską, Magdalenę Annę Klonowicz i Beatę Kołodziejczuk.

Wrzesień 2015:

• Wystosowaliśmy otwarty list do Pani Premier Ewy Kopacz: “Nie słucham, Nie rozumiem, Nie pomagam” 

• Kolejne osoby zostają Podopiecznymi Fundacji: Maria Korfanty, Małgorzata Hryniewicka, Beata Malecha, Waldemar Nyszko i Lidia Ciechocińska

• Portal onkomapa.pl cieszy się coraz większą popularnością. Na konferencji poświęconej onkomapie wyłoniliśmy najlepiej oceniane ośrodki i lekarzy.

Sierpień 2015:

• Do Fundacji dołączają nowi Podopieczni: Jolanta Olczak, Beniamin Sobolewski, Aleksandra Turek-Samołyk, Magdalena Gembalczyk, Tomasz Matusek, Katarzyna Kłobuchowska, Karolina Strawińska, Czesław Budrowski.

Lipiec 2015:

• Alivia wzięła udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia.

• Byliśmy na otwarciu wystawy w senacie „Możemy i powinniśmy lepiej leczyć raka piersi. Breast Units – europejski sukces. Czy będzie w Polsce?”

Czerwiec 2015:

• Agata Polińska – wiceprezes Fundacji, na konferencji zorganizowanej przez Przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia – Tomasza Latosa opowiadała w sejmie o wynikach raportu dotyczącego dostępu w Polsce do leków onkologicznych.

• Wystosowaliśmy list do Ministra Zdrowia, w którym przedstawiliśmy sytuację polskich pacjentów onkologicznych.

• Fundacja obejmuję programem pomocy Skarbonka nowych Podopiecznych: Pawła Ruska, Agnieszkę Grzelak-Charzyńską, Marlenę Czarną, Danutę Zydczyk oraz Zbigniewa Pączko.

Maj 2015:

• Jesteśmy obecni i aktywni na 4 Forum Pacjentów Onkologicznych. Agata Polińska – wiceprezes Fundacji przedstawiła raport na temat dostępności do nowoczesnych leków onkologicznych w Polsce.

• Gazeta Wyborcza piszę o raporcie dostępności do leków przygotowanym na zlecenie Alivii przez firmę EY.

• Naszymi Podopiecznymi zostają: Marci Grzempa i Szymon Ziemiński.

• Prezes Fundacji, Bartosz Poliński w radiu TOK FM wraz z prof. Cezarem Szczylikiem opowiada o problemach w polskiej onkologii: http://audycje.tokfm.pl/odcinek/25684

•  O projektach Alivi (raport dot. dostępności leków, Kolejkoskop, Onkomapa) można przeczytać w Krytyce Politycznej: www.krytykapolityczna.pl/artykuly/zdrowie/20150514/andrzejewski-ministerstwo-braku-pomyslow

• W TVP2 oraz Panoramie wypowiadała się Agata Polińska, wiceprezes Fundacji na temat dostępności leków w Polsce: http://panorama.tvp.pl/19925478/25052015-1600

Kwiecień 2015:

• Alivia organizuje konferencje, na której przedstawiamy raport o „Dostępność innowacyjnych leków onkologicznych w Polsce na tle wybranych krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii”.

• Alivia niesie pomoc kolejnym Podopiecznym: Yi Wangowi, Renacie Kokot, Mirosławowi Demkowiczowi, Arkadiuszowi Węclewskiemu, Joannie Maciejewskiej-Tul, Monice Czaplickiej, Maciejowi Gubernatowi i Agacie Porucznik.

• Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia wypowiada się dla Gazety Prawnej na temat sytuacji pacjentów wymagających niestandardowego leczenia:   serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/864594,pacjenci-z-rakiem-bez-innowacyjnych-lekow.html

• Alivia wraz z innymi organizacjami działającymi na rzecz kobiet, podpisała apel o wprowadzenie w Polsce Breast Units.

Marzec 2015:

• Fundacja ruszyła z kampanią informacyjną dotyczącą techniki diagnostycznej PET-CT, a wraz z nią uruchomiony został portal http://PETCT.pl przy wsparciu firmy Affidea.

• Do Fundacji dołączają nowi Podopieczni: Elżbieta Szczygieł, Anna Daniluk, Sebastian Klimeczek, Bogusław Nowakowski, Mateusz Piskorowski oraz Aleksanra Szymczak – Sambor.

• Projekt Kolejkoskop otrzymał nominacje w konkursie S3KTOR 2014 – Najlepsza Warszawska Inicjatywa Pozarządowa.

• Byliśmy gościem Radia dla Ciebie. Agata Polińska wiceprezes Fundacji opowiadała o Alivii: http://rdc.pl/publicystyka/wieczor-rdc-podcasty/

Luty 2015:

• Alivia w mediach. O Światowym Dniu Walki z Rakiem opowiadaliśmy na antenie Polsat News 2.

• Naszymi Podopiecznymi zostają: Andrzej KijekAndrzej BartoszewiczDaniel MacielaIwona Staśkiewicz, Karolina Kondej, Alicja Oleńska, Zofia Kwiatkowska, Piotr Marcinko, Katarzyna Rynkiewicz, Bogusława RyśKatarzyna Kubiak. 

• Gazeta Wyborcza publikuje tekst “Pokonać Raka”, w który Alivia miała swój wkład.

Styczeń 2015:

• Nasz głos można było usłyszeć w Parlamencie Europejskim, Bartosz Poliński prezes Fundacji mówił o braku dostępności do leczenia w Polsce.

• W Polsat News opowiadaliśmy o projekcie Kolejkoskop.

• Alivia obejmuje programem pomocy Skarbonka nowych Podopiecznych: Edwarda Zabłockiego, Ewę Ciółkowską oraz Tomasza Śmigielskiego.

Grudzień 2014:

• Do Alivii dołączają nowi Podopieczni: Mateusz Pękala, Maria Kęska, Tomasz Kopeć, Katarzyna Witkowska, Teresa Kozieł.

Listopad 2014:

• Rusza projekt “Kolejkoskop.pl” – portal internetowy stworzony przez Alivię, dzięki któremu pacjenci będą mogli sprawdzić realny czas oczekiwania na wysokokosztowe badania obrazowe.

• Otwieramy Skarbonki dla nowych Podopiecznych: Anny Stockiej, Justyny Zbirowskiej, Wandy Tawrel, Anny Dragan, Pawła Litwy, Jakuba Sochackiego, Witolda Chmielewskiego i Elżbiety Fydy.

Październik 2014:

• Alivia organizuje pomoc dla nowych Podopiecznych: Pawła Jaworskiego, Magdaleny Garczyńskiej, Grażyny Koniorczyk, Romana Ostrowskiego, Agnieszki Majewskiej Żelichowskiej i Moniki Mazur.

Wrzesień 2014:

• Fundacja obejmuje programem pomocy Skarbonka nowych Podopiecznych: Alicje Hinz, Sławomira Wasylkowskiego, Anne Górzyńską, Sylwię Bartoszek i Barbarę Wasitę.

• Alivia wzięła udział w akcji organizowanej przez Motoróżowych, której celem było zwrócenie uwagi na profilaktykę raka piersi.