Zaloguj się

O FUNDACJI

Miła Czytelniczko, Drogi Czytelniku,

Myślisz: „To mnie nie dotyczy, to spotyka innych, tak się dzieje na filmach…“. My już wiemy, że na nowotwór może zachorować każdy, niezależnie od wieku, prowadzonego trybu życia i rodzinnych predyspozycji. Również ja i Ty. Myślisz: „Diagnoza: <<rak>> to koniec życia…“. My już wiemy, że to może być początek nowego, bardziej świadomego, uważnego i prawdziwego życia. Myślisz: „To straszne!“. My już wiemy, że nie takie straszne, jeśli otrzyma się najlepszą możliwą opiekę lekarską, wsparcie i rzetelną informację.

Wiemy to, bo wszystkich nas ta choroba dotknęła – bezpośrednio lub pośrednio przez naszych najbliższych. Te trudne i dramatyczne doświadczenia obdarowały nas wiarą w potęgę ludzkich umysłów i serc, nadzieją na coraz lepsze metody leczenia oraz miłością i wsparciem osób bliskich. Nauczyły nas także doceniać wagę odpowiedniej informacji w procesie leczenia.

Stworzyliśmy fundację Alivia, bo chcemy podzielić się zdobytym doświadczeniem i pomóc innym wygrywać z tą chorobą każdego dnia. Zamierzamy poprzez internet rozszerzyć dostęp do podstawowej, jak i bardzo specjalistycznej wiedzy na temat choroby nowotworowej. Chcemy wesprzeć chorych i ich bliskich w trudnych sytuacjach, jak również zaangażować ludzi zdrowych w działania na rzecz walki z rakiem.

Marzymy o stworzeniu społecznego ruchu wzajemnego wsparcia i aktywności profilaktycznych. Mamy ambicję stać się ważnym partnerem reprezentującym interesy osób chorych w kręgach polskiej onkologii, administracji publicznej oraz mediach.

Tylko z Twoją pomocą będziemy w stanie zrealizować te cele. Zmiana najpierw musi nastąpić w każdym z nas – w naszym myśleniu o tej chorobie, podejściu do leczenia, badań i informacji. Wierzymy, że w młodości tkwi siła zdolna pokonywać bariery nie do pokonania. Jesteśmy przekonani, że lepiej jest poznać zagrożenie, niż odsuwać od siebie myśl o jego istnieniu. Im będzie nas więcej, tym łatwiej odniesiemy sukces.

Pomóż nam, a razem wygramy ludzkie życie, zdrowie i Twój uśmiech.

Bartosz Poliński
Prezes Zarządu

WIĘCEJ NA TEMAT DZIAŁAŃ FUNDACJI MOŻNA PRZECZYTAĆ NA STRONIE JAK POMAGAMY

Historia powstania i cele Fundacji

Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.
Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także pro-aktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające dotarcie do informacji, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.

Wolontariusze Alivii dzielą się zdobytym doświadczeniem i pomagają innym wygrywać z chorobą każdego dnia. Wspierają chorych i ich bliskich w trudnych sytuacjach, jak również angażują ludzi zdrowych w działania na rzecz walki z rakiem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat projetków i działań fundacji Alivia, przeczytaj JAK POMAGAMY.

Zdjęcia

Rada Fundacji: Teresa Lipowska, prof. Janusz Jaśkiewicz

Newsy Alivii

Grudzień 2014:

• Do Alivii dołączają nowi Podopieczni: Mateusz Pękala, Maria Kęska, Tomasz Kopeć, Katarzyna Witkowska, Teresa Kozieł.

Listopad 2014:

• Rusza projekt “Kolejkoskop.pl” – portal internetowy stworzony przez Alivię, dzięki któremu pacjenci będą mogli sprawdzić realny czas oczekiwania na wysokokosztowe badania obrazowe.

• Otwieramy Skarbonki dla nowych Podopiecznych: Anny Stockiej, Justyny Zbirowskiej, Wandy Tawrel, Anny Dragan, Pawła Litwy, Jakuba Sochackiego, Witolda Chmielewskiego i Elżbiety Fydy.

Październik 2014:

• Alivia organizuje pomoc dla nowych Podopiecznych: Pawła Jaworskiego, Magdaleny Garczyńskiej, Grażyny Koniorczyk, Romana Ostrowskiego, Agnieszki Majewskiej Żelichowskiej i Moniki Mazur.

Wrzesień 2014:

• Fundacja obejmuje programem pomocy Skarbonka nowych Podopiecznych: Alicje Hinz, Sławomira Wasylkowskiego, Anne Górzyńską, Sylwię Bartoszek i Barbarę Wasitę.

• Alivia wzięła udział w akcji organizowanej przez Motoróżowych, której celem było zwrócenie uwagi na profilaktykę raka piersi.

Sierpień 2014:

• Nowi Podopieczni dołączają do Fundacji: Joanna Włodarczyk, Sebastian Miśkiewicz, Zdzisława Swatko, Paweł Wojciechowski.

Lipiec 2014:

• Wiceprezes Agata Polińska była gościem Redaktora Bartosza Kwiatka w programie “Encyklopedia Zdrowia” w Radio PIN. 

• 3 lipca 2014 roku sygnowana przez 11 medycznych towarzystw naukowych i onkologicznych oraz organizacji pozarządowych Strategia Walki z Rakiem w Polsce 2014-2024, została przekazana do Ministerstwa Zdrowia. Nad przygotowaniem potocznie zwanego “polskiego Cancer Planu” wraz z innymi ekspertami w obszarze zdrowia, przestawiciele fundacji Alivia spędzili 33 godziny pracy.

• Do Alivii dołączają nowi Podopieczni: Marcin Jaskulski, Beata Nikończuk, Natalia Spaczyńska oraz Joanna Włodarczyk.

Czerwiec 2014:

• W audycji Agaty Kowalskiej – Post Factum, w radio TOK FM, można było posłuchać Bartka Polińskiego – prezesa Fundacji Onkologicznej Osób Młodych – Alivia, który komentował pakiet kolejkowy.

• Alivia wzięła udział w debacie “NIE JESTEM TYLKO RAKIEM”. W trakcie debaty Agata Polińska – wiceprezes Fundacji Onkologicznej Osób Młodych – Alivia mówiła o tym jak wiele tracimy oszczędzając na terapiach pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi.

• Alivia obejmuje programem pomocy Skarbonka nowych Podopiecznych: Sebastiana Blocha Bartczaka, Agatę Wiśniewską i Joannę Dubielak.

Maj 2014:

• Kampania Alivii “PIENIĄDZE MOGĄ POKONAĆ RAKA” dostała wyróżnienie w konkursie Kampania Społeczna Roku w kategorii 1%.

• Do fundacji dołączają nowi Podopieczni: Anna Szynaka Murza oraz Kamila Kulewska.

Kwiecień 2014:

• Do fundacji dołączają nowi Podopieczni: Joanna Zuziak, Danuta Strzębicka i Marcin Radomski.

• Alivia realizuje projekt “Kolejkoskop – kontrola dostępności badań obrazowych w publicznej opiece zdrowotnej” Projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Operatorami grantu są Fundacja Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży.

Marzec 2014:

• Alivia organizuje pomoc dla nowych Podopiecznych. Aneta Wojtas, Hanna Samos Łukawska, Andrzej Procelewski, Wiesław Kluczkowski, Ewa Steć, Magda Małachwiejczyk, Agnieszka Delikat, Justyna Lubiszewska, Mariusz Włodarczyk, Dariusz Cielniak, Wiesława Michalak Piętka, Wiesława Myjkowska Richter, Małgorzata Roś, Pawłeł Dąbrowski, Iwona Iwaniuk, Marta Karpińska dołączają do programu Skarbonka.

Luty 2014:

• Alivia rusza z portalem internetowym Onkomapa.pl, mającym na celu zebranie opinii pacjentów oraz osób im towarzyszących o 40 ośrodkach onkologicznych w Polsce.
Przedsięwzięcie jest finansowane przez Fundację Alivia oraz rząd Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.  Projekt jest realizowany pod patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiej Unii Onkologii, Instytutu Spraw Publicznych oraz Instytutu Nauk o Politykach Publicznych.

• Przedstawiciele Alivi opowiadają o portalu Onkomapa.pl na konferencji poświęconej inauguracji portalu i w mediach. Odwiedziliśmy TOK FM, Radiową Czwórkę, Dzień dobry TVN, TVP oraz Republika TV.

• Do Alivi dołączają nowi Podopieczni: Maria Jaworska, Ania Kowalska, Janusz Jabłoński, Katarzyna Grzebielucha, Małgorzata Jakimowicz-Paluszyńska, Danuta Dawidowicz i Daniel Litkowiec.

Styczeń 2014:

• Alivia obejmuje programem pomocy Skarbonka nowych Podopiecznych: Pawła Klonowskiego, Krzysztofa Chłapka, Michała Kozłowskiego, Edytę Sabaj, Annę Witczak, Piotra Mazurka, Wojciecha Wiktorowskiego, Dorotę Wójcik, Kacpra Piekarskiego, Ninę Krupę, Magdalenę Swat i Bożenę Malinowską

Grudzień 2013:

• Do Alivii dołączają nowi Podopieczni: Beata Gazda,Paweł Pęczek,Michał KalitaJustyna Wyrębska Walczak, Ewa Kozak i Gizela Grabska.Fundacja organizuje dla nich pomoc w ramach programu Skarbonka.

• W siedzibie fundacji gościliśmy Partnerów z Islandii, którzy przyjechali w ramach projektu współpracy dwustronnej finansowanej z funduszy EOG, programu Obywatele dla Demokracji. Rozmowy były bardzo inspirujące.