Wyleczenie zakażenia Helicobacter pylori może zmniejszać ryzyko raka żołądka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Helicobacter pylori to powszechne zakażenie bakteryjne, które występuje u ponad połowy populacji na świecie. Jest związane z zachorowaniem na raka żołądka, ale dotychczas brakowało danych, które jasno wskazałyby, czy wyleczenie zakażenia zmniejsza ryzyko zachorowania.

Krewni pierwszego stopnia (rodzice, dzieci i rodzeństwo) osób, które zachorowały na raka żołądka mają dwu-, trzykrotnie większe ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu. Wynika to z występowania wspólnych czynników ryzyka u pacjentów oraz u ich bliskich, takich jak ekspozycja na bakterię Helicobacter pylori oraz cechy genetyczne, które mogą wpływać na odpowiedź układu odpornościowego w sytuacji zakażenia tą bakterią. Wśród członków rodzin pacjentów z rakiem żołądka częściej występuje zakażenie tą bakterią niż w populacji ogólnej a zmiany przedrakowe w błonie śluzowej żołądka są u tych osób bardziej poważne.

Uczestnikami badania było 1676 osób, które miały krewnego pierwszego stopnia, który zachorował na raka żołądka i u których wykryto zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Połowa z nich przez tydzień przyjmowała leki mające na celu wyleczenie zakażenia a druga połowa otrzymywała placebo.

Po 9 latach rak żołądka występował u 10 osób (1,2%) z grupy leczonej i u 23 osób (2,7%) z grupy placebo. Spośród 10 osób z grupy leczonej, które zachorowały, 5 osób wciąż było zakażonych bakterią. Rak żołądka wystąpił zatem u 5 osób (0,8%), u których wyleczono zakażenie oraz u 28 osób (2,9%), u których występowało przewlekłe zakażenie.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Analizy statystyczne wykazały, że terapia przeciwko zakażeniu bakterią Helicobacter pylori zmniejsza ryzyko zachorowania u krewnych pierwszego stopnia pacjentów o 55%. Wśród osób, u których udało się pozbyć zakażenia, ryzyko rozwinięcia się raka żołądka jest mniejsze o 73% w porównaniu do osób, u których występuje przewlekłe zakażenie.

Należy zwrócić uwagę, że badanie zostało przeprowadzone wśród populacji koreańskiej, więc nie jest pewne, czy takie same wyniki uzyskanoby w populacji europejskiej. Rodzinne występowanie raka żołądka jest jednak obecne na całym świecie, więc można przyjąć z pewnym prawdopodobieństwem, że wyniki byłyby spójne również w innych populacjach etnicznych. Trzeba też pamiętać, że ryzyko zachorowania na raka żołądka jest też związane z innymi czynnikami, które nie były tutaj badane, takie jak czynniki genetyczne.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:
    1.  www.esmo.org/oncology-news/treatment-of-helicobacter-pylori-infection-may-reduce-the-risk-of-gastric-cancer-in-first-degree-relatives-of-patients-with-gastric-cancer

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.