Wybór lekarza onkologa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Wybór odpowiedniego lekarza onkologa na początku choroby jest bardzo istotny, ponieważ będziesz się z tą osobą spotykać bardzo często, przez dłuższy okres czasu. Powinna być osoba nie tylko budząca Twoje zaufanie,  ale także służąca Ci fachową poradą i pomocą w przejściu przez proces leczenia, jak również wsparciem psychicznym.

W poszukiwaniu odpowiedniego specjalisty zwróć się do swojego lekarza rodzinnego z zapytaniem czy mógłby polecić kogoś, kogo być może zna osobiście lub wie, że dana osoba jest wykwalifikowanym specjalistą w swojej dziedzinie. Warto też popytać wśród rodziny lub znajomych, czy ktoś zna takiego specjalistę lub może wie o kimś, kto się ostatnio leczył i może kogoś polecić. Można także skorzystać z internetowych rankingów lekarzy, czy też popytać na forach pacjentów danego schorzenia.

Gdy już znajdziesz odpowiedniego lekarza onkologa, upewnij się, czy pracuje on w szpitalu, do którego wybierasz się na leczenie oraz jakie są możliwości ewentualnej konsultacji po wyjściu ze szpitala. Szukaj lekarza, który będzie nie tylko odpowiednio wykwalifikowany i będzie posiadał doświadczenie w danej dziedzinie, ale także będzie potrafił zrozumiałym językiem wytłumaczyć Ci wszystko odnośnie Twojej choroby, a w najtrudniejszych momentach będzie dla Ciebie wsparciem.

Źródło:
„How to Choose an Oncologist” http://cancer.about.com
Opracowała: Katarzyna Chełstowska

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.