Tran może wspomagać leczenie raka płuc

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kwasy tłuszczowe z oleju rybnego przynoszą zaskakujące korzyści chorym na raka płuc. Dzienne dawki oleju rybnego poprawiają wydajność chemioterapii, mogą przyczynić się do zwiększenia przeżywalności i zapobiegać utracie mięśni i masy ciała, który powszechnie występuje u chorych, wskazują najnowsze badania.

Vera Mazurak, ekspert ds. żywienia i przemiany materii na Wydziale Rolnictwa, Żywności i Żywienia na Universytecie Albarta, prowadziła badania, w których badano różne wpływy oleju rybnego, szczególnie dwóch kwasów tłuszczowych zawartych w oleju, na chorych na raka płuc poddanych chemioterapii.

W pierwszej kolejności porównywana była skutecznośc chemioterapii w kurczących się guzach oraz wskaźnik przeżywalności po roku. W grupie 15 pacjentów otrzymujących tran codziennie, u 60% nastąpiło zmniejszenie objętości guzów nowotworowych, w porównaniu do 28,5%, które uzyskało ten sam wynik z grupy kontrolnej 31 pacjentów, którzy nie otrzymywali tranu. Ponadto, 60% grupy, która brała tran przeżyło rok dłużej w porównaniu do 39%  grupy, która go nie przyjęła.

W drugim przypadku zespół badawczy zbadał inną grupę pacjentów chorych na raka płuc, których część pokrywała się z pierwszą grupą i odnotował wpływ oleju rybnego na wagę, mięśnie i tkankę tłuszczową. W badaniu wzięło udział 16 pacjentów, którzy przyjmowali tran (2,2g kwasu eikozapentaenowy/dzień) i 24 pacjentów którzy nie brali tranu. Naukowcy odkryli, że 69% pacjentów przyjmujących tran utrzymało lub zwiększyło masę mięśniową w porównaniu do 29% z grupy w której nie zażywano tranu.  Pacjenci, którzy nie zażywali tłuszczu stracili 2,3 kg, podczas gdy ci którzy go zażywali zwiększyli wagę.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Pacjenci poddani chemioterapii często tracą masę mięśniową i chudną. Według National Cancer Institut od 20 do 40% chorych na raka umiera z powodu niedożywienia a nie z powodu guzów. Naukowcy podejrzewają, że uzupełnienie diety rybim olejem – który zawiera kwasy tłuszczowe omega3 – takie jak kwas eikozapentaenowy – może pomóc pacjentom w utrzymaniu masy mięśniowej.

„Rybi olej może zapobiegac utracie masy ciała poprzez zakłócanie niektórych ze ścieżek, które występują kolejno u chorych z zaawansowanym rakiem’, powiedziała dr. Mazurak. „To jest wspaniała szansa, ponieważ teraz nie ma skutecznego sposobu leczenia niedożywienia u chorych na raka”, dodała.

Doktor Mazurak zauważyla, że tran jest bezpieczny i nietoksyczny, brak skutków ubocznych przyjmowania go. Dodała, że tran może być korzystny dla pacjentów z innymi rodzajami nowotworów i innych chorób przewlekłych, które są związane z niedożywieniem, a także dla osób starszych, których obejmuje ryzyko utraty wagi.

Źródło:
Michel Proulx, Fish oil’s fatty acids provide surprising benefits to lung cancer patients, March 01, 2011, phys.org

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.