Nowy lek zatwierdzony jako profilaktyka nawrotu raka nerki

ilustracja nerek

16 listopada 2017 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła Sutent jako środek w leczeniu dorosłych pacjentów zagrożonych wysokim ryzykiem raka nerki występującym po usunięciu jednej z nich. Sutent może być stosowany w terapii wspomagającej zaraz po operacji, by zapobiec ewentualnemu ponownemu zachorowaniu na nowotwór.

To, jak ogromnym zagrożeniem jest rak nerki, można wyczytać chociażby z danych National Cancer Institute – na 63 990 pacjentów, którzy zachorowali na raka nerki w 2017 roku, zmarło 14 440.

Sutent jest inhibitorem kinazy. Działa on poprzez zablokowanie enzymów powodujących wzrost komórek. Został po raz pierwszy wprowadzony w roku 2006; stosuje się go również w leczeniu raka trzustki.

Decyzja o zaakceptowaniu wprowadzenia terapii lekiem Sutent bazowała na przeprowadzonej losowej próbie z wykorzystaniem 615 pacjentów, u których zdiagnozowano ryzyko nawracającego raka nerkowokomórkowego następującego po wycięciu nerki. Po pięciu latach leczenia lekiem Sutent aż 59,3% pacjentów nie doświadczyło nawrotu nowotworu.

Najczęściej występujące efekty uboczne to: zmęczenie, biegunka, zapalenie błon śluzowych w jamie ustnej, nudności, zmniejszony apetyt, wymioty, bóle brzucha, reakcje skóry na dłoniach i stopach, wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie), krwotoki, zmiany w smaku, niestrawności oraz niski poziom płytek krwi.

Niebezpieczne efekty uboczne obejmują dotkliwe uszkodzenie wątroby (hepatoksyczność), niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, krwawienie, niestabilność metaboliczna spowodowana rozkładem nowotworu (zespół rozpadu guza), wysoki poziom białek w moczu, niewydolność tarczycy, niski poziom cukru (hypoglikemia), problemy z gojeniem ran. Na groźne powikłania szczególnie narażone są kobiety w ciąży, dlatego odradza się podawanie im Sutentu.

Autor: Weronika Dolna

Źródło: www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm585657.htm


Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły