Stare leki – nowe zastosowania

beta-blokery

Jednym z największych wyzwań współczesnej onkologii jest niedopuszczenie do – potencjalnie śmiertelnych – przerzutów odległych. W przypadku raka piersi pojawiają się zaskakujące doniesienia o możliwości farmakologicznego wpływania na ten proces za pomocą leków wykorzystywanych dotychczas w innych okolicznościach. Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louise przeprowadzili badanie, z którego wynika, że zastosowanie dobrze znanego leku Zometa (kwas zoledronowy) wraz z chemioterapią na trzy miesiące przed operacją związaną z rakiem piersi wpływa na redukcję komórek nowotworowych w szpiku kostnym, a w dalszej perspektywnie zmniejsza odsetek przypadków rozsiania choroby (pojawiania się przerzutów). Do tej pory lek ten był wykorzystywany w sytuacjach kiedy proces przerzutowy już wystąpił.

Drugą grupą leków, dla którego naukowcy odkryli potencjalne nowe zastosowanie są beta-blokery. Leki te są od wielu lat powszechnie wykorzystywane w… kardiologii – stosuje się je m.in. do obniżania ciśnienia tętniczego. Podczas konferencji European Breast Cancer Conference 2010 w Barcelonie naukowcy przedstawili wyniki swoich prac świadczące o tym, że przyjmowanie tych leków ma zdolność do powstrzymywania tworzenia się przerzutów raka piersi. Badaniem objęto 466 pacjentów na przestrzeni 10 lat. Pacjenci przyjmujący beta-blokery mieli o 71 proc. niższe ryzyko zgonu.


Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły