Rak to nie wyrok. Siła nowoczesnej medycyny

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Czy Polska Onkologia zmierza w dobrym kierunku? Jak przedstawiają się wyniki leczenia onkologicznego w Polsce na tle innych krajów UE? Które elementy pakietu onkologicznego wymagają natychmiastowych zmian oraz które grupy pacjentów onkologicznych wciąż pozostają bez szans na leczenie?

To tylko kilka spośród zagadnień, na które Wydawnictwo Warsaw Press postara się przedstawić odpowiedzi w ramach kolejnej edycji kampanii edukacyjnej „Rak to nie wyrok. Siła nowoczesnej medycyny” przygotowywanej z okazji Światowego Dnia Onkologii pod Patronatem Merytorycznym Polskiego Towarzystwo Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz Polskiej Unii Onkologii.

Kampania ta ukazała się wraz z Gazetą Wyborcza 4 października. Fundacja Alivia została jedym z Partnerów Medialnych wydarzenia.

Poruszane tematy oraz wypowiadający się Eksperci:

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

  • Prof. Jacek Fijuth – Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego wypowiada się na temat wyzwań stojących przed onkologią w Polsce w ramach wypowiedzi otwierającej kampanię.
  • Prof. Jacek Jassem – Koordynator Grupy Roboczej ds. Wdrażania Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2014 na temat szansy na to, iż Polska nadrobi zaległości w walce z chorobami nowotworowymi dzięki odpowiednio zaplanowanym działaniom.
  • Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych głosem Prezesa Szymona Chrostowskiego prezentuje obawy i nadzieję polskich pacjentów onkologicznych.
  • Prof. Wojciech Jurczak oraz Dr Monika Długosz Danecka zwracają uwagę na brak dostępu do leczenia dla chorych z opornością lub nawrotem chłoniaka rozlanego z dużych komórek B.
  • Na temat depersonalizacji medycyny w bardzo ciekawy sposób opowiada z kolei Dr Janusz Meder – Prezes Polskiej Unii Onkologii.
  • Prof. Piotr Wysocki, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej zwraca zaś uwagę na problem z dostępem do możliwości terapeutycznych dla pacjentów z rakiem jelita grubego, u których dotychczasowe leczenie nie powiodło się.
  • O metodzie małoinwazyjnego leczenia wielu chorób nowotworowych oraz nienowotworowych mózgu rozmawiamy z Prof. Mirosławem Ząbkiem kierownikiem kliniki Neurochirurgii CMKP Szpitala bródnowskiego, kierującym Centrum Gamma Knife w Warszawie.
  • Kolejny istotny temat poruszyli w ramach wywiadu Prof. Wiesław Jędrzejczak oraz Dr Krzysztof Mądry, którzy przyjrzeli się zagadnieniu związanemu z zespołami mielodysplastycznymi i ciężkimi białaczkami szpikowymi.
  • Ostatnie, lecz nie mniej istotne zagadnienie poruszone przez Wydawnictwo w ramach tematu profilaktyki onkologicznej to temat nowych możliwości diagnostycznych raka piersi.

Więcej pod linkiem: warsawpress.com/projekty/raktoniewyrok041016.pdf

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.