Pytania do lekarza przed rozpoczęciem chemioterapii

rozmowa lekarza z pacjentem

Jakie zadać pytania lekarzowi onkologowi przed rozpoczęciem chemioterapii?

 • Jakiego rodzaju chemioterapia będzie mi podawana?
 • Jaki lek/leki będzie stosowany w moim leczeniu?
 • Dlaczego wybrana została ta forma i właśnie ten lek/leki?
 • Jaki będzie czas i częstotliwość podawania preparatów oraz w jakiej formie będą podawane?
 • Czy będzie konieczny dłuższy pobyt w szpitalu, czy tylko przyjazd na kolejne podania/ po odbiór leków?
 • Jakich skutków ubocznych mogę się spodziewać?
 • Jak sobie z nimi radzić? Które są groźne, a które nie?
 • Które skutki uboczne wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem?
 • Jaki mam szanse na to, że chemioterapia mi pomoże? Na ile tego rodzaju leczenie było skuteczne w podobnych do mnie przypadkach?
 • W jaki sposób ten proces zaburzy mój normalny tryb życia? Jak mam się do tego przygotować? Co zmienić w swoim życiu, a czego nie zmieniać?
 • Jakie inne lekarstwa mogę przyjmować podczas chemioterapii? (np. leki przeciwbólowe, leki na złagodzenie nudności, itd.)
 • Czy potrzebuję aby po każdej dawce ktoś odwoził mnie do domu, czy mogę wrócić samodzielnie?
 • Co powinno się ze sobą zabrać, jadąc na kolejną chemioterapię?

Jeśli jesteśmy w wieku rozrodczym i rozważamy późniejsze rodzicielstwo, powinniśmy dodatkowo zapytać lekarza:

 • Czy leczenie będzie miało negatywny wpływ na możliwość posiadania dzieci w przyszłości?
 • Czy są znane alternatywne metody leczenia, które będą mniej zagrażały mojej płodności?
 • Jakie są metody zachowania płodności w moim konkretnym przypadku?
 • Jeśli nie zdecyduję się na żadną z możliwych metod zachowania płodności, jakie mam inne możliwości posiadania dzieci po leczeniu?
 • Czy moja choroba nowotworowa może być dziedziczona przez potomstwo?
 • Po jakim czasie od zakończenia leczenia mogę rozpocząć starania o dziecko?
  Czy są specjalistyczne kliniki, organizacje wsparcia, gdzie mogę otrzymać więcej informacji na temat metod zachowania płodności oraz przeprowadzić taki zabieg?

źródło: Treating Cancer with Chemotherapy  http://cancer.about.com oraz materiały Europejskiego Centrum Macierzyństwa InviMed.
Tekst opracowała Katarzyna Chełstowska


Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły