Operacja raka migdałków: domowe leczenie pooperacyjne – porady

badanie migdałków

Dla większości chorych na raka migdałków potrzeba zabiegu wycięcia migdałów jest pilna i zazwyczaj dokonuje się jej już po tygodniu od postawienia diagnozy. Jeżeli zostało się sklasyfikowanym do zabiegu, ważne jest zapoznanie się z procesem powrotu do zdrowia po operacji. Jak w przypadku każdego rodzaju poważnej operacji, znajomość czasu rekonwalescencji szpitalnej jest ważna, ale równie ważne jest przygotowanie się do niej w domu. Często lekarze informują pacjentów o długotrwałym leczeniu po tego rodzaju operacji, o chemoterapii i radioterapii, ale część z nich zapomina udzielić informacji o potrzebie opieki w domu, zaraz po zabiegu. Kiedy zostajemy wypisani ze szpitala po operacji wycięcia migdałków, często okazuje się, że usunięto nie tylko migdałki ale również tkanki przylegające w tylnej części języka oraz podniebienie miękkie. Z tego powodu rekonwalescencja i opieka powinny być skupione na trzech obszarach.

Po pierwsze jest to dieta oparta na płynach, w której lekarze polecają stosować wodę i płyny bazujące na bulionach. Obok stosowania diety bogatej w płyny, odzyskiwanie zdrowia będzie wymagać stosowania okładów z lodu po obu stronach szyi. Ponieważ po tego rodzaju zabiegach występuje duży obrzęk, lód pomaga go zmniejszyć i jeśli migdałki podjęzykowe nie zostały usunięte, wspomaga proces ich gojenia i zapobiega komplikacjom.

Ograniczone mówienie i ruch ust może wystąpić przez parę następnych godzin lub dni po zabiegu. Z tego powodu ważne jest by telefon komórkowy został naładowany, laptop włączony i gotowy do pracy, lub po prostu notes i długopis był pod ręką, dzięki czemu można się komunikować z ludźmi, którzy przyjeżdżają w odwiedziny lub podjąć opiekę.

Oprócz specyficznej komunikacji, diety i skupienia się na redukcji obrzęku, jeśli stosujesz swoje antybiotyki i leki przeciwbólowe odpowiednio do zaleceń, okres rekonwalescencji po zabiegu będzie krótszy. Po odzyskaniu sił lekarz może zastosować chemioterapię i radioterapię, w zależności od zaawansowania raka w indywidualnych przypadkach.

Źródło:
William Lydiatt, Tonsil Cancer Surgery: Tips to Home Recovery After Surgery, Cancers of the Mouth and Throat, March 31, 2011, www.associatedcontent.com

Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły