Objawy raka trzonu macicy (endometrium)

ilustracja raka trzonu macicy

Rak endometrium, czyli złośliwy nowotwór trzonu macicy rozwija się w śluzówce wyściełającej wnętrze trzonu macicy. Istnieją dwa typy raka endometrium: typ I jest częstszy, występuje w wieku okołomenopauzalnym, związany jest ze stymulacją estrogenami i rokuje dobrze, natomiast typ II jest rzadszy, ale wiąże się z gorszymi rokowaniami. Nie ma związku ze stymulacją hormonalną i występuje u starszych kobiet.

Do czynników ryzyka rozwoju raka trzonu macicy należy m.in. nadwaga i otyłość, cukrzyca, długotrwała estrogenowa hormonalna terapia zastępcza, bezdzietność, zaburzenia miesiączkowania, wczesny wiek pierwszej miesiączki, późny wiek menopauzy. Na zachorowanie na raka endometrium narażone są też osoby z zespołem policystycznych jajników i zespołem Lyncha.

Jak objawia się rak trzonu macicy?

Nowotwór złośliwy endometrium zwykle już we wczesnym stadium daje wyraźne objawy, co pozwala na szybką diagnozę i skuteczne leczenie. Uwagę powinny zwrócić krwawienia międzymiesiączkowe lub krwawienia z dróg rodnych w okresie pomenopauzalnym a także obfite, o brzydkim zapachu, krwiste lub ropno-krwiste upławy. Mogą występować również dolegliwości bólowe podbrzusza, całej jamy brzusznej lub odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Jak rozpoznaje się raka endometrium?

Raka trzonu macicy można wykryć dzięki USG przezpochwowemu. W przypadku podejrzenia nowotworu wykonuje się także badania inwazyjne, wymagające zastosowania znieczulenia: łyżeczkowanie jamy macicy lub histeroskopię z biopsją.

W celu wykrycia ewentualnych przerzutów przeprowadza się RTG klatki piersiowej oraz tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy. W niektórych przypadkach wskazane jest badanie rezonansu magnetycznego narządu rodnego, które umożliwia ocenę stanu zaawansowania miejscoworegionalnego.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły