Objawy raka trzonu macicy (endometrium)

ilustracja raka trzonu macicy

Rak endometrium, czyli złośliwy nowotwór trzonu macicy rozwija się w śluzówce wyściełającej wnętrze trzonu macicy. Istnieją dwa typy raka endometrium: typ I jest częstszy, występuje w wieku okołomenopauzalnym, związany jest ze stymulacją estrogenami i rokuje dobrze, natomiast typ II jest rzadszy, ale wiąże się z gorszymi rokowaniami. Nie ma związku ze stymulacją hormonalną i występuje u starszych kobiet.

Do czynników ryzyka rozwoju raka trzonu macicy należy m.in. nadwaga i otyłość, cukrzyca, długotrwała estrogenowa hormonalna terapia zastępcza, bezdzietność, zaburzenia miesiączkowania, wczesny wiek pierwszej miesiączki, późny wiek menopauzy. Na zachorowanie na raka endometrium narażone są też osoby z zespołem policystycznych jajników i zespołem Lyncha.

Jak objawia się rak trzonu macicy?

Nowotwór złośliwy endometrium zwykle już we wczesnym stadium daje wyraźne objawy, co pozwala na szybką diagnozę i skuteczne leczenie. Uwagę powinny zwrócić krwawienia międzymiesiączkowe lub krwawienia z dróg rodnych w okresie pomenopauzalnym a także obfite, o brzydkim zapachu, krwiste lub ropno-krwiste upławy. Mogą występować również dolegliwości bólowe podbrzusza, całej jamy brzusznej lub odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Jak rozpoznaje się raka endometrium?

Raka trzonu macicy można wykryć dzięki USG przezpochwowemu. W przypadku podejrzenia nowotworu wykonuje się także badania inwazyjne, wymagające zastosowania znieczulenia: łyżeczkowanie jamy macicy lub histeroskopię z biopsją.

W celu wykrycia ewentualnych przerzutów przeprowadza się RTG klatki piersiowej oraz tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy. W niektórych przypadkach wskazane jest badanie rezonansu magnetycznego narządu rodnego, które umożliwia ocenę stanu zaawansowania miejscoworegionalnego.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Powiązane artykuły