Objawy raka tarczycy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

div.row.news-aside.abcd {display:none;}
h3.header–small.news-aside__header.capitalize.m-b-30 {display:none;}
Tarczyca to mały narząd u podstawy szyi, który wytwarza hormony: tyroksynę (T4), trijodotyroninę (T3) i kalcytoninę. W zależności od komórek, z których wywodzi się nowotwór, wyróżnia się cztery rodzaje raka tej części ciała: rak brodawkowaty, rak pęcherzykowy, rak rdzeniasty i rak anaplastyczny.

Rak tarczycy jest rzadkim nowotworem i przeważnie ma dobre rokowania. W przypadku raka brodawkowatego, pęcherzykowego lub rdzeniastego, wykrytego w I albo II stadium, blisko 100% pacjentów przeżywa co najmniej 5 lat i często możliwe jest całkowite wyleczenie. W IV stadium nowotworu udział przeżyć 5-letnich wynosi 24-48%, w zależności od typu raka. Tylko kilka procent przypadków raka tarczycy to raki anaplastyczne, które charakteryzują się agresywnym przebiegiem i złym rokowaniem.

Rak tarczycy może objawiać się twardym, nieruchomym i niebolesnym guzkiem o nierównej powierzchni albo powiększeniem obwodu szyi. Należy wybrać się do lekarza, szczególnie jeśli powiększenie obwodu szyi albo guzek narasta w szybkim tempie. Mogą pojawić się też powiększone i twarde węzły chłonne na szyi albo wystąpić nagłe powiększenie się wieloletniego wola. Wymienione objawy nie występują zawsze. W wielu przypadkach rak tarczycy rozwija się bezobjawowo.

W późnych stadiach raka tarczycy, zwłaszcza anaplastycznego pojawiają się objawy związane z naciekaniem sąsiednich tkanek i przerzutami odległymi. Należą do nich ból szyi, ciągła chrypka, kłopoty z przełykaniem lub oddychaniem. Przy przerzutach do kości występują bóle kości i patologiczne złamania.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

W przypadku raka rdzeniastego charakterystycznym objawem, chociaż rzadko występującym jest przewlekła biegunka.

W razie wystąpienia objawów wskazujących na możliwość rozwoju raka tarczycy należy pilnie udać się do lekarza endokrynologa, który przeprowadzi diagnostykę. Obejmuje ona badanie palpacyjne szyi, USG tarczycy i węzłów chłonnych oraz biopsję guzka tarczycy.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.