Objawy raka płuc

ilustracja raka płuc

Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn i drugi pod względem występowania u kobiet. Jakie są objawy tego nowotworu i jak rozpoznać raka płuca?

Rak płuca najczęściej powstaje w wyniku palenia papierosów (czynnego lub biernego). Do czynników ryzyka należy też m.in. wiek ponad 50 lat, choroby zapalne oskrzeli lub płuc, narażenie zawodowe na środki takie jak radon, azbest, krzem, nikiel, chrom, arsen.

Pierwsze objawy raka płuc pojawiają się dosyć późno. Należą do nich m.in. kaszel, zmiana charakteru kaszlu lub krwioplucie, które występują u 17% osób, u których zdiagnozowano ten nowotwór. Objawem raka płuc może być też ból w klatce piersiowej (ból opłucnowy), duszność lub zakażenie dróg oddechowych.

Jak rozpoznać raka płuc

W celu diagnozy raka płuc wykonuje się następujące badania:

 • RTG klatki piersiowej – pozwala na ocenę umiejscowienia, wielkości i liczby zmian. Umożliwia rozróżnienie zmian większych niż 5 mm.
 • Tomografia komputerowa klatki piersiowej / jamy brzusznej – umożliwia wykrycie nacieku na ścianę klatki piersiowej, powiększenia węzłów chłonnych, przerzutów odległych.
 • Rezonans magnetyczny – pozwala na wykrycie przerzutów do mózgu oraz guzów umiejscowionych w niektórych lokalizacjach, np. w sąsiedztwie kręgosłupa.
 • PET-CT – najbardziej dokładne badanie obrazowe, które pozwala określić zasięg choroby i możliwości leczenia.
 • cytologia plwociny lub popłuczyn z drzewa oskrzelowego
 • bronchoskopia
 • biopsja przez ścianę klatki piersiowej
 • mediastinoskopia (wziernikowanie śródpiersia) lub wideotorakoskopia – w celu poszukiwania zmian przerzutowych

Objawy guza Pancoasta

Guz Pancoasta to szczególna postać raka płuc, występująca w ok. 2%. Zlokalizowany jest w szczycie płuca, a do jego objawów należą:

 • mrowienie, drętwienie, uczucie zmian temperatury w kończynie górnej,
 • ból barku (ramienia),
 • porażenie nerwu krtaniowego, objawiające się m.in. chrypką i świstem krtaniowym,
 • niedowład spowodowany uciskiem na rdzeń kręgowy (występuje u 25% chorych),
 • obrzęk ramienia i twarzy (w rzadkich przypadkach),
 • zaniki mięśni kończyny górnej,
 • zwężenie źrenicy, opadanie powieki, zapadnięcie się gałki ocznej.

Objawy zespołu żyły głównej górnej

Zespół żyły głównej górnej powstaje na skutek zwiększonego ciśnienia w układzie żylnym. Występuje w przebiegu raków płuca oraz innych chorób, np. prawokomorowej niewydolności serca. Jest jedną z najczęstszych przyczyn duszności u chorych na nowotwory.

Do objawów zespołu żyły głównej górnej oprócz duszności, należą kaszel, chrypka, obrzęk jednej lub obu kończyn górnych, wypełnienie dołów nadobojczykowych, obrzęk i zaczerwienienie twarzy, wzmożony rysunek naczyniowy na szyi i ramionach.

Autor: Maja Kochanowska

Źródło: Marcin Śniadecki “Kryteria rozpoznawania i wczesne objawy chorób nowotworowych”, Via Medica, Gdańsk 2015.


Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły