Objawy raka płuc

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn i drugi pod względem występowania u kobiet. Jakie są objawy tego nowotworu i jak rozpoznać raka płuca?

Rak płuca najczęściej powstaje w wyniku palenia papierosów (czynnego lub biernego). Do czynników ryzyka należy też m.in. wiek ponad 50 lat, choroby zapalne oskrzeli lub płuc, narażenie zawodowe na środki takie jak radon, azbest, krzem, nikiel, chrom, arsen.

Pierwsze objawy raka płuc pojawiają się dosyć późno. Należą do nich m.in. kaszel, zmiana charakteru kaszlu lub krwioplucie, które występują u 17% osób, u których zdiagnozowano ten nowotwór. Objawem raka płuc może być też ból w klatce piersiowej (ból opłucnowy), duszność lub zakażenie dróg oddechowych.

Jak rozpoznać raka płuc

W celu diagnozy raka płuc wykonuje się następujące badania:

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

  • RTG klatki piersiowej – pozwala na ocenę umiejscowienia, wielkości i liczby zmian. Umożliwia rozróżnienie zmian większych niż 5 mm.
  • Tomografia komputerowa klatki piersiowej / jamy brzusznej – umożliwia wykrycie nacieku na ścianę klatki piersiowej, powiększenia węzłów chłonnych, przerzutów odległych.
  • Rezonans magnetyczny – pozwala na wykrycie przerzutów do mózgu oraz guzów umiejscowionych w niektórych lokalizacjach, np. w sąsiedztwie kręgosłupa.
  • PET-CT – najbardziej dokładne badanie obrazowe, które pozwala określić zasięg choroby i możliwości leczenia.
  • cytologia plwociny lub popłuczyn z drzewa oskrzelowego
  • bronchoskopia
  • biopsja przez ścianę klatki piersiowej
  • mediastinoskopia (wziernikowanie śródpiersia) lub wideotorakoskopia – w celu poszukiwania zmian przerzutowych

Objawy guza Pancoasta

Guz Pancoasta to szczególna postać raka płuc, występująca w ok. 2%. Zlokalizowany jest w szczycie płuca, a do jego objawów należą:

  • mrowienie, drętwienie, uczucie zmian temperatury w kończynie górnej,
  • ból barku (ramienia),
  • porażenie nerwu krtaniowego, objawiające się m.in. chrypką i świstem krtaniowym,
  • niedowład spowodowany uciskiem na rdzeń kręgowy (występuje u 25% chorych),
  • obrzęk ramienia i twarzy (w rzadkich przypadkach),
  • zaniki mięśni kończyny górnej,
  • zwężenie źrenicy, opadanie powieki, zapadnięcie się gałki ocznej.

Objawy zespołu żyły głównej górnej

Zespół żyły głównej górnej powstaje na skutek zwiększonego ciśnienia w układzie żylnym. Występuje w przebiegu raków płuca oraz innych chorób, np. prawokomorowej niewydolności serca. Jest jedną z najczęstszych przyczyn duszności u chorych na nowotwory.

Do objawów zespołu żyły głównej górnej oprócz duszności, należą kaszel, chrypka, obrzęk jednej lub obu kończyn górnych, wypełnienie dołów nadobojczykowych, obrzęk i zaczerwienienie twarzy, wzmożony rysunek naczyniowy na szyi i ramionach.

Przeczytaj też o leczeniu celowanym raka płuca: prostowraka.pl/rak-pluca

Autor: Maja Kochanowska

Źródło: Marcin Śniadecki „Kryteria rozpoznawania i wczesne objawy chorób nowotworowych”, Via Medica, Gdańsk 2015.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.