Objawy raka piersi

badanie palpacyjne piersi

Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Do czynników ryzyka należy m.in. wczesny wiek pierwszej miesiączki, późna menopauza, bezdzietność, otyłość i obciążenie genetyczne. Jak rozpoznać ten nowotwór?

Jakie są objawy raka piersi?

Do objawów nowotworu piersi należą:

 • wyczuwalny guzek w miąższu piersi;
 • zmiana wielkości, kształtu lub konturu piersi;
 • asymetria piersi;
 • zmiana wyglądu brodawki sutkowej, np. wciągnięcie, owrzodzenie, wyciek (szczególnie krwisty), zmiany skórne wokół brodawki;
 • zmiany skórne, np. stwardnienie, zgrubienie, zaciągnięcie skóry, owrzodzenie, rumień, “skórka pomarańczy”;
 • cechy zapalenia, np. zaczerwienienie, zwiększona temperatura, obrzęk, bolesność;
 • powiększenie węzłów chłonnych pachowych.

Jak rozpoznaje się raka piersi?

W celu wykrycia raka piersi wykonuje się następujące badania:

 • badanie palpacyjne przeprowadzane przez lekarza;
 • mammografia – podstawowa metoda diagnostyki zmian w piersiach;
 • USG – pozwala na odróżnienie zmian torbielowatych od litych, określenie lokalizacji zmiany, wielkości i charakteru;
 • rezonans magnetyczny – stosowany w wybranych sytuacjach, np. przy podejrzeniu wznowy raka w miejscu wszczepienia implantu;
 • PET-CT – stosowany w przypadku niejednoznacznych wyników innych badań;
 • badanie histologiczne (biopsja gruboigłowa, biopsja mammotomiczna, badanie wycinka lub całego guza) – badanie mikroskopowe, jedyna metoda pozwalająca na uzyskanie pewnej diagnozy.

Autor: Maja Kochanowska

Źródło: Marcin Śniadecki “Kryteria rozpoznawania i wczesne objawy chorób nowotworowych”, Via Medica, Gdańsk 2015.


Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły