Objawy raka gruczołu krokowego (prostaty)

rak gruczołu krokowego

Rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania, po raku płuca nowotworem u mężczyzn.

W grupie ryzyka zachorowania na raka gruczołu krokowego są osoby, u których nowotwór ten występował w rodzinie. Ryzyko rozwoju raka gruczołu krokowego wzrasta wraz z wiekiem. Nowotwór ten bardzo rzadko ujawnia się przed 50. rokiem życia. Szacuje się, że między 60. i 70. rokiem życia dotyczy to około połowy mężczyzn. Do pozostałych czynników ryzyka należą, m.in. wysokie stężenie androgenów (testosteronu), otyłość oraz spożywanie dużej ilości mięsa i tłuszczów nasyconych.

Objawy raka gruczołu krokowego

Obecnie większość raków gruczołu krokowego wykrywana jest w stadium bezobjawowym. U osób powyżej 50 r.ż. zaleca się wykonywanie, raz w roku, badania per rectum (przez odbytnicę). Nieprawidłowy wynik tego badania jest bezwzględnym wskazaniem do wykonania USG przezodbytniczej i biopsji gruczołu krokowego. Chorzy są także diagnozowani w związku z podwyższonym stężeniem PSA (swoisty antygen sterczowy) lub trafiają do urologa z powodu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego. W przypadku rozwoju nowotworu mogą, podobnie jak w przeroście gruczołu krokowego, pojawić się dolegliwości związane z oddawaniem moczu, takie jak trudności w opróżnianiu pęcherza czy częstomocz.

W przypadku nowotworów zaawansowanych mogą pojawiać się bóle podbrzusza czy zaburzenia oddawania moczu i stolca. Zajęcie węzłów chłonnych może prowadzić do (zwykle jednostronnego) obrzęku kończyny dolnej i/lub genitaliów.

Ok. 5-10% raków gruczołu krokowego wykrywanych jest w stadium zaawansowanych, i ponieważ nowotwór ten początkowo powoduje przerzuty głównie do kości, to mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu kostnego, takie jak ból, rzadziej złamania.

Zapobieganie rakowi prostaty

Najistotniejszy wpływ na zmniejszenie ryzyka rozwoju raka gruczołu krokowego ma dieta ubogotłuszczowa i bogata w produkty roślinne. Profilaktyka wtórna, czyli wczesne wykrywanie raka za pomocą badania stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA), jest sprawą dyskusyjną.

Autor: Justyna Pluta

Źródła:

Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły