Objawy raka trzustki

trzustka

Rak trzustki to rzadko występujący nowotwór, jednak rokowania często są złe. Choroba rozwija się zwykle bezobjawowo przez długi czas, a leczenie jest trudne.

Objawem raka trzustki może być żółtaczka, zakrzepica żylna, wędrujące zakrzepowe zapalenie żył, świąd skóry, ubytek masy ciała. Może pojawić się też ból brzucha promieniujący do pleców, wymioty, wzdęcia, uczucie pełności po posiłku, powiększenie wątroby, ściemnienie moczu i jasne stolce. Dolegliwości te zwykle występują jednak dopiero w zaawansowanym stadium raka trzustki.

Szczególnie trudne jest wczesne rozpoznanie nowotworu zlokalizowanego w trzonie lub ogonie trzustki. W przypadku raka głowy trzustki, u ok. 25% chorych we wczesnym stadium występuje żółtaczka.

Kto jest narażony na raka trzustki?

Rak trzustki najczęściej pojawia się w 7.-8. dekadzie życia. Największym czynnikiem ryzyka rozwoju tej choroby jest palenie papierosów. Większe ryzyko występuje też u osób z przewlekłym zapaleniem trzustki oraz obciążonych genetycznie. Na rozwój tego nowotworu wpływa mutacja genu BRCA1 (zwiększa ona ryzyko wystąpienia również raka piersi i raka jajnika), genu APC, związanego z rodzinną polipowatością jelita grubego, a także mutacje genów współodpowiedzialnych za zespół dziedzicznego raka jelita grubego niezwiązanego z polipowatością (zespół HNPCC). Ponadto, rak trzustki występuje częściej u osób otyłych i chorych na cukrzycę.

Jak rozpoznaje się raka trzustki?

Podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce trzustki jest USG jamy brzusznej. Stosuje się również bardziej dokładne metody, takie jak tomografia komputerowa jamy brzusznej, endosonografia trzustki, endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, rezonans magnetyczny, cholangiopankreatografia rezonansu magnetycznego (MRCP).

W celu oceny funkcjonowania trzustki i innych narządów wykonuje się badania laboratoryjne, takie jak morfologia z rozmazem, badanie poziomu mocznika, kreatyniny, albuminy, bilirubiny i inne.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły