Nowy lek w nowotworach neuroendokrynnych trzustki zatwierdzony

trzustka

SUTENT (R) (Sunitynib) otrzymał europejskie zatwierdzenie nowego wskazania w leczeniu postępującego nowotworu neuroendokrynnego trzustki (ang. NET)

Pfizer Ltd ogłosił, że Komisja Europejska zatwierdziła SUTENT®  do leczenia nieoperacyjnych lub z przerzutami, dobrze zróżnicowanych nowotworów neuroendokrynnych trzustki z progresją choroby u dorosłych. Doświadczenie z sunitynibem jako lekiem pierwszego rzutu jest wciąż niewielkie, jako że ten nowotwór trzustki występuje wyjątkowo rzadko, zazwyczaj u osób w wieku od 40 do 60 lat. Sunitynib jest pierwszym od 25 lat lekiem zatwierdzonym przez Komisję Europejską w leczeniu pacjentów z guzami neuroendokrynnymi trzustki.

Zgoda ta oparta jest na wynikach badań randomizowanych 3 fazy, przeprowadzonych na 171 pacjentach, które wykazały, że sunitynib ponad dwukrotnie wydłużył czas do progresji choroby lub zgonu.

Dotychczasowe możliwości leczenia były mocno ograniczone, a rokowania chorych na zaawansowany neuroendokrynny nowotwór trzustki bardzo niepewne.

Sunitynib jest również dopuszczony do leczenia nieoperacyjnego dobrze zróżnicowanego zaawansowanego i / lub przerzutowego nowotworu neuroendokrynnego trzustki na Filipinach, w Szwajcarii, Kolumbii i Korei.

Źródło: www.medicalnewstoday.com/articles/211427.php

Powiązane artykuły