Nowa możliwość w leczeniu raka tarczycy zatwierdzona w USA

badanie tarczycy

FDA rozszerzył zakres zatwierdzonych zastosowań dla leku opartego o substancję  czynną sorafenib w leczeniu późnego stadium (przerzutującego) zróżnicowanego (brodawkowatego lub pęcherzykowego) raka tarczycy.

Rak tarczycy jest rozrostem gruczołu tarczowego, który zlokalizowany jest w szyi. Zróżnicowany rak tarczycy jest najczęściej występującym typem raka tarczycy.

Lek działa poprzez hamowanie produkcji białek w komórkach nowotworowych, ograniczając tym samym wzrost i podział tych komórek. Nowe zastosowanie substancji jest przeznaczone dla pacjentów z lokalnie nawrotowym lub przerzutowym zróżnicowanym rakiem tarczycy, który nie reaguje na leczenie radioaktywnym jodem.

Bezpieczeństwo i skuteczność leku zostały ustalone w badaniu klinicznym z udziałem 417 uczestników z lokalnie nawrotowym lub przerzutowym, zróżnicowanym rakiem tarczycy, który nie reaguje na leczenie jodem radioaktywnym. Sorafenib przedłużył długość życia pacjentów bez postępu choroby (czas wolny od progresji nowotworu) o 41 procent. Połowa pacjentów otrzymujących ten lek przeżyła co najmniej 10,8 miesięcy bez progresji raka ( w porównaniu do 5,8 miesięcy czasu wolnego od progresji nowotworu u pacjentów przyjmujących placebo).

Najczęstsze działania niepożądane u pacjentów leczonych sorafenibem to: biegunka, zmęczenie, zakażenia, wypadanie włosów, skórna reakcja rąk i stóp, wysypka, utrata masy ciała, zmniejszenie apetytu, nudności, bóle brzucha i w obrębie przewodu pokarmowego, a także wysokie ciśnienie krwi. Jest bardzo prawdopodobne, że poziom tarczycowego hormonu stymulującego, potencjalnego promotora raka tarczycy podniesie się podczas leczenia, uzasadniając tym samym konieczność wprowadzenia hormonalnej tarczycowej terapii zastępczej.

FDA wprowadziło nowe zastosowanie dla leku opartego na sorafenibie w ramach programu priorytetowego Agencji, który przewiduje przyspieszony przegląd leków, które mogą zaoferować znaczącą poprawę w zakresie bezpieczeństwa i skuteczności leczenia, zapobiegania lub diagnostyki poważnego stanu zdrowia. Lek otrzymał również status leku sierocego ponieważ jest on przeznaczony do leczenia rzadkiej choroby.

FDA zatwierdziła lek oparty na te substancji w leczeniu zaawansowanego raka nerki w 2005 roku oraz nieoperacyjnego raka wątroby w 2007 roku.

źródło: www.fda.gov/newsevents/newsroom/pressannouncements/ucm376443.htm
Z angielskiego tłumaczyła Joanna Przybyszewska


Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły