Nowotwory złośliwe – dlaczego są złośliwe?

komórka rakowa

Nowotwór złośliwy (powszechnie zwany rakiem) jest bardzo skomplikowaną chorobą, która charakteryzuje się niekontrolowanym wzrostem komórek. Komórki, które normalnie powinny rosnąć, dzielić się i umierać, omijają ten ostatni etap i dalej rosną, dzielą się aby potem przerodzić się w guz nowotworowy. Ten z kolei może zakłócać pracę układu pokarmowego, nerwowego, a nawet krwionośnego, a wytwarzając różne substancje (hormony, toksyny i inne), zakłócać pracę całego organizmu. Nowotwór złośliwy charakteryzuje się odrywaniem się komórek od guza pierwotnego i przemieszczaniem się ich z krwią lub limfą do innych miejsc w organizmie, gdzie po zagnieżdżeniu dają początek nowym guzom. Taki proces nazywany jest rozsianiem choroby, a guzy w jego wyniku powstałe – przerzutami.

Można wyróżnić ponad 100 rodzajów choroby nowotworowej, a rodzaj danego przypadku określa się na podstawie rodzaju komórki, która zostaje dotknięta chorobą. Nowotwór może zaatakować każdą część ciała człowieka, nawet oczy czy serce, co jest często zaskoczeniem, jako że powszechnie znane są tylko najpopularniejsze typy.

Każdy typ nowotworu jest inny, ma inne przyczyny, objawy i skutki, a także inaczej przebiega jego leczenie. Jednak, jak w przypadku każdej choroby, są rodzaje nowotworów, które są bardziej popularne niż pozostałe.

Serwis www.cancer-info-guide.com podaje następujące typy raka jako najczęściej występujące:

 • rak piersi
 • gruczołu krokowego
 • płuc i oskrzeli
 • okrężnicy
 • pęcherza moczowego
 • węzłów chłonnych
 • skóry
 • nerek i miedniczki nerkowej
 • trzustki
 • jamy ustnej i krtani
 • jajników

Podstawową przyczyną powstawania choroby nowotworowej jest uszkodzony lub wadliwy gen. Geny są to jednostki, które mówią naszym komórkom, co mają robić.

Profilaktyka polega na obserwacji własnego ciała oraz dbanie o nie. W przypadku zapobiegania rakowi skóry, na przykład, należy regularnie obserwować zmiany skórne powstające na ciele. Natomiast zdrową dietą i aktywnym trybem życia można zmniejszyć ryzyko zachorowania na którykolwiek z nowotworów. (Więcej o diecie można przeczytać w artykule Wpływ diety na występowanie i przebieg chorób nowotworowych)

Artykuł oparty na anglojęzycznych artykułach z serwisów:
 • www.medicalnewstoday.com
 • cancer.about.com
 • www.cancer-info-guide.com

Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły