Nowa metoda diagnostyczna w raku jajnika

ginekolog

Rak jajników może być wcześnie wykryty przez badanie komórek z trzonu lub szyjki macicy. Pionierska technologia biofotoniczna opracowana w Stanach Zjednoczonych wykrywa zmiany w skali nano w komórkach szyjki i trzonu macicy, które mogą świadczyć o wczesnym stadium raka jajnika, według badań opublikowanych w tym miesiącu w International Journal of Cancer.

Naukowcy opisują, jak za pomocą mikroskopii PWS (częściowych fali spektroskopowych) można wykryć zmiany o znaczeniu diagnostycznym w komórkach szyjki i trzonu macicy pobranych od pacjentek z rakiem jajnika na drodze mało-inwazyjnej procedury. Pod zwykłym mikroskopem komórki wyglądają normalnie.

PWS jest obiecujące także w przypadku innych nowotworów m.in. okrężnicy, trzustki i płuc. Analogicznie do badania raka jajnika, wykorzystywane są komórki z narządów bezpośrednio sąsiadujących.

Komórki do najnowszych badań raka jajnika pochodzą z szyjki i trzonu macicy. Do wcześniejszego badania raka płuc, naukowcy wykorzystali komórki z policzka, do badania nad rakiem jelita grubego komórki pochodzące z odbytnicy, a do badań nad rakiem trzustki enterocyty. Komórki pochodzące z narządów sąsiadujących do trzewi nowotworowo zmienionych, we wszystkich przypadkach wykazały nanozmiany w strukturze.

Naukowcy z Northwestern University i NorthShore University HealthSystem (NorthShore) w Evanston, Illinois, uważają, że w przypadku komercjalizacji, metoda może pojawić się w praktyce klinicznej już za pięć lat.

“To intrygujące odkrycie może być przełomem, który pozwoli na personalizację strategii badań przesiewowych dla raka jajnika za pomocą minimalnie inwazyjnego badania, które może być połączone ze standardowych rozmazem ginekologicznym”

, mówi Hemant K. Roy, z NORTHSHORE, współautor.

Obecnie nie dysponujemy niezawodnym sposobem na wykrycie raka jajnika we wczesnym stadium rozwoju. Większość przypadków jest niezdiagnozowana do momentu, aż nowotwór rozprzestrzeni się na węzły chłonne, znacznie zmniejszając szanse na wyleczenie.

PWS pracuje w nanoskali, która jest o wiele mniejsza niż skala zwykłego mikroskopu. Nanometr to jedna miliardowa (10 do minus 9) część metra. W tej skali, zachowanie cząstek i materiałów podlega fizyce kwantowej. Roy i wsp. opisują, jak PWS wykrył znaczące zmiany, które są najwcześniejszymi znanymi objawami raka: zmiany, które można zobaczyć w komórkach oddalonych od guza.

Vadim Backman, który opracował PWS w Northwestern, mówi:

“Byliśmy zaskoczeni,że możemy dostrzec zmiany diagnostyczne w komórkach pobranych z kanału szyjki macicy u pacjentek, które miały raka jajnika. Główną zaletą nanocytologii i powodem dlaczego jesteśmy tak podekscytowani jest to że nie musimy już czekać aż nowotwór się rozwinie aby go wykryć.”

PWS pozwala na zidentyfikowanie nawet 20nm struktur, co pozwala naukowcom ocenić ilość zaburzeń w nanorganizacji komórki, co stanowi silny wskaźnik obecności raka w badanym lub sąsiadującym narządzie. W ramach ostatnich badań, Roy, Backman i in. badali komórki endometrialne od 26 pacjentek (11 z rakiem jajnika i 15 bez zdiagnozowanych zmian nowotworowych), oraz komórki kanału szyjki macicy od 23 pacjentek (10 z rakiem jajnika i 13 bez zdiagnozowanych zmian nowotworowych). Po pobraniu materiału, zbadali go za pomocą PWS. Nanoarchitektura komórek nowotworowych od pacjentek była znacznie bardziej zaburzona niż kontrolne wymazy z endometrium i kanału szyjki macicy.

Backman i Roy pracują razem od ponad dziesięciu lat i prowadzą badania kliniczne z udziałem PWS.

“Zmiany, które widzieliśmy w komórkach były identyczne, bez względu na to, który organ badaliśmy,”

mówi Backman.

“Natknęliśmy się na uniwersalną fizjologię komórki, która może pomóc nam we wczesnym wykrywaniu trudnych nowotworów. Jeśli zmiany są na tyle uniwersalne, muszą być bardzo ważne,”

dodaje.

Z angielskiego tłumaczyła Joanna Przybyszewska
źródło: www.medicalnewstoday.com/articles/259546.php


Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły