Kwasy Omega 3 pomocne w terapii nowotworów

posiłek z rybą

American Cancer Society wskazuje, iż olej z ryb może pomóc w walce z niedożywieniem towarzyszącym nowotworom.

Według wyników najnowszych badań uzupełnienie diety olejem rybnym może zapobiec utracie masy ciała i mięśni, co często występuje u chorych na raka, którzy przechodzą chemioterapię.

Analiza opublikowana online w Cancer, czasopiśmie American Cancer Society wskazuje, iż olej z ryb może pomóc w walce z niedożywieniem towarzyszącym nowotworom. Chemioterapia może powodować u pacjentów z rakiem utratę masy mięśniowej i stan niedożywienia, co prowadzi do zmęczenia, obniżenia jakości życia, niezdolności do otrzymania niezbędnego leczenia i w rezultacie krótszego czasu przeżycia.

Naukowcy podejrzewają, że uzupełnienie diety w olej rybny, który zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak kwas eikozapentaenowy, może pomóc pacjentom utrzymać lub zwiększyć masę mięśniową.

W celu przetestowania hipotezy, dr Vera Mazurak, z University of Alberta w Edmonton w Kanadzie, stanęła na czele zespołu, który miał za zadanie porównywać działanie oleju rybnego z dietą standardową (bez suplementacji) i jego wpływ na masę, mięśnie i tkankę tłuszczową u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc.

Badanie działania oleju rybiego i kwasów Omega 3 na pacjentach onkologicznych.

W badaniu wzięło udział 40 pacjentów; 16 przyjmowało olej z ryb (2,2 g kwasu eikozapentaenowego na dzień) a 24 nie otrzymywało tej suplementacji. Badanie trwało do momentu aż pacjenci ukończyli swój pierwszy, początkowy etap chemioterapii, który trwał około 10 tygodni. Mięśnie i tłuszcz były okresowo mierzone przy użyciu tomografii komputerowej, pobierano krew a wagę zanotowano na początku badania i kontrolowano w czasie trwania chemioterapii.

Wyniki badania dają nadzieję na rozwiązanie problemu niedożywienia w chorobach nowotworowych.

Pacjenci, którzy nie przyjmowali oleju rybnego stracili średnio 2,3 kg, podczas gdy pacjenci otrzymujący olej rybny utrzymali swoją wagę. U pacjentów z największym wzrostem stężenia kwasu eikozapentaenowego we krwi po suplementacji, zanotowano największy wzrost masy mięśni. 69% pacjentów w grupie podlegającej suplementacji olejem rybnym zwiększyło lub utrzymało masę mięśniową, podczas gdy odpowiednio, tylko 29% pacjentów w grupie standardowej zdołało utrzymać masę mięśniową; ogólnie pacjenci w tej grupie stracili średnio kilogram mięśni. Nie stwierdzono różnic w zawartości tkanki tłuszczowej obserwowanej w obu grupach.

Autorzy wnioskują, że suplementacja dwoma gramami oleju rybnego dziennie zapewnia korzyści w stosunku do standardowej terapii, co pozwala pacjentom utrzymać wagę i masę mięśniową w trakcie
trwania chemioterapii.

“Olej z ryb może zapobiegać utracie masy i mięśni poprzez zakłócanie niektórych procesów, które są zmienione w zaawansowanym stadium raka”, powiedziała dr Mazurak. “To jest bardzo obiecujące, ponieważ obecnie nie ma skutecznego leczenia niedożywienia związanego z nowotworami”, dodała.

Dr Mazurak zauważyła, że olej z ryb jest bezpieczny, nietoksyczny i praktycznie bez skutków ubocznych (może rozrzedzać krew, przyp. od Alivii).

Dobre nie tylko dla chorych na raka.

Dieta bogata w Omega 3 lub suplementacja mogą się okazać również korzystna dla pacjentów z innymi rodzajami nowotworów i chorób przewlekłych, które są powiązane z niedożywieniem, jak również dla starszych osób, u których występuje ryzyko utraty mięśni.

Tłumaczyła: Joanna Przybyszewska
źródło: currentcancer.com/omega-3-fatty-acids-tackle-cancer-related-malnutrition.html


Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły