Kreftforeningen – stowarzyszenie do walki z rakiem w Norwegii

Kreftforeningen jest krajową organizacją pozarządową podejmującą działania na rzecz walki z chorobami nowotworowymi.

Kreftforeningen prowadzi poradnictwo poprzez strony internetowe, linię telefoniczną, czat i e-mail dla osób z chorobą nowotworową i ich bliskich. Można tu uzyskać porady dotyczące fizycznych, psychicznych i praktycznych problemów, które towarzyszą osobom chorym na chorobę nowotworową.

Stowarzyszenie specjalnie z myślą o Polakach zamieszkujących Norwegię postanowiło udostępnić stronę internetową w jęzku polskim z informacjami o działalności organizacji Kreftforeningen i  informacjami na temat choroby nowotworowej. Strona internetowa posiada odnośniki do broszur w języku polskim wydanych przez duńskie, kanadyjskie i australijskie organizacje działające na rzecz raka. Są tam też odnośniki do adresów internetowych polskich organinzacji działających na rzecz raka.

Polska wersja jęzkowa strony Kreftforeningen znajduje sie pod tym linkiem: www.kreftforeningen.no/polski

Skąd wzięła się myśl utworzenia polskiej strony internetowej?

Otóż Kreftforeningen przeprowadził w 2012 roku badanie pod tytułem «Kreftforeningen dla obcokrajowców». Razem z organizacją NAKMI (narodowe centrum wiedzy o zdrowiu obcokrajowców) zapytano dwie grupy etniczne – Polaków i Somalijczyków, gdzie chcieliby znaleźć informacje dotyczące choroby nowotworowej, jeśliby takiej potrzebowli. Obie grupy odpowiedziały, że chcieliby mieć informację w swoim ojczystym języku na stronach internetowych. Jak potwierdziły badania naukowe, 90% obcokrajowcow w Norwegii codziennie korzysta z internetu.

Kreftforeningen zatrudniło polską pielegniarkę onkologiczną, mającą długoletnie doświadczenie w pracy z pacjentami chorymi na raka i ich najbliższymi. Od 1 września 2013 otwarta będzie polska linia telefoniczna jeden dzień w tygodniu – we wtorki od godz 15.00 do 20.00. Informacja będzie udzielana po polsku przez telefon lub pocztą elektroniczną.

Powiązane artykuły