Kolejny lek dla chorych na raka piersi z mutacją BRCA 1/2

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała dopuszczenie do obrotu leku Talazoparib firmy Pfizer w leczeniu pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem piersi. Lek przeznaczony jest dla osób z HER2-ujemnym rakiem piersi, z mutacją w genach BRCA1 lub BRCA2. To już drugi lek, po Olaparibie, zatwierdzony w ostatnim czasie w tym wskazaniu.

Talzenna dostępna będzie w postaci kapsułek (0,25 i 1 mg). Substancją czynną jest Talazoparib, który jest inhibitorem polimerazy poli-ADP-rybozy (PARP).

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi podczas stosowania leku Talazoparib są:

  • zmęczenie
  • niedokrwistość
  • nudności
  • neutropenia
  • małopłytkowość
  • ból głowy
  • wymioty
  • biegunka
  • łysienie
  • zmniejszenie apetytu.

Najważniejszym celem badań, które doprowadziły do decyzji o zatwierdzeniu leku, była ocena czasu przeżycia bez progresji. Talazoparib okazał się bardziej skuteczny niż chemioterapia. U wszystkich chorych konieczne jest stwierdzenie mutacji w genie BRCA oraz wcześniejsze leczenie antracyklinami lub/i taksanami (chyba że pacjent nie może przyjąć takiego leczenia). Pacjenci z HR-pozytywnym rakiem piersi powinni być poddani wcześniej hormonoterapii.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Produkt Leczniczy Talazoparib zawiera ostrzeżenie, które dotyczy możliwości występowania zespołu mielodysplastycznego / ostrej białaczki szpikowej / mielosupresji i toksyczności płodowej. Podawanie leku Talazoparib powinno odbywać się pod kontrolą doświadczonego w stosowaniu produktów przeciwnowotworowych lekarza i cały cykl badania powinien być przez niego nadzorowany.

Dowiedz się więcej o leczeniu raka piersi: prostowraka.pl/rak-piersi/

Autor: Agata Ernst

Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.