Generyk kapecytabiny w leczeniu raka jelita grubego, odbytu i raka piersi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdziła pierwszą generyczną wersję Xeloda (kapecytabina), doustnego preparatu stosowanego w chemioterapii przerzutowego raka jelita grubego i odbytu oraz przerzutowego raka piersi.

Teva Pharmaceuticals USA uzyskało zgodę FDA by wprowadzić na rynek generyk kapecytabiny w dawkach 150 i 500 miligramowych.

“Leki generyczne to ważne rozwiązanie, zapewniające wszystkim Amerykanom szerszy dostęp do opieki zdrowotnej,”

stwierdziła dr Kathleen Uhl, pełniąca obowiązki dyrektora Biura Leków Generycznych w Centrum Badań i Oceny Leków FDA.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

“Kapecytabina jest powszechnie używana przez ludzi chorych na raka, więc ważne jest aby zapewnić dostęp do przystępnych metod leczenia tym chemioterapeutykiem.”

Podczas testów klinicznych Xeloda, najczęściej występującymi niepożądanymi reakcjami były: biegunka, wymioty, mdłości, ból, zaczerwienienie, opuchlizna lub rany w ustach, zespół ręka-stopa (ból, opuchlizna i zaczerwienienie rąk lub stóp uniemożliwiające normalne funkcjonowanie), gorączka, infekcja.

Ważne aby przepisujący lek wiedział czy pacjent przyjmuje również leki rozrzedzające krew takie jak warfaryna, gdyż kapecytabina może zwiększyć siłę tego leku, powodując poważne efekty uboczne. Na opakowaniach kapecytabiny znajduje się odpowiednie ostrzeżenie dla lekarzy i pacjentów.

Leki generyczne zatwierdzone przez FDA są tej samej jakości i działają z taką samą siłą jak leki oryginalne. Zakłady produkujące i pakujące leki generyczne, muszą spełniać takie same standardy jakościowe jak w przypadku zakładów produkujących i pakujących leki oryginalne.

To dobra wiadomość także dla polskich pacjentów, choć terapia kapecytabiną jest refundowana przez NFZ w ramach programów lekowych.

Informacje na temat dostępności generyku kapecytabiny można uzyskać od Teva.

źródło: www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm368515.htm
Z angielskiego tłumaczył Tomek Kosiora

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.