FDA dopuszcza użycie pierwszego generyku kapecytabiny w leczeniu raka jelita grubego, odbytu i raka piersi

tabletki

Amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdziła pierwszą generyczną wersję Xeloda (kapecytabina), doustnego preparatu stosowanego w chemioterapii przerzutowego raka jelita grubego i odbytu oraz przerzutowego raka piersi.

Teva Pharmaceuticals USA uzyskało zgodę FDA by wprowadzić na rynek generyk kapecytabiny w dawkach 150 i 500 miligramowych.

“Leki generyczne to ważne rozwiązanie, zapewniające wszystkim Amerykanom szerszy dostęp do opieki zdrowotnej,”

stwierdziła dr Kathleen Uhl, pełniąca obowiązki dyrektora Biura Leków Generycznych w Centrum Badań i Oceny Leków FDA.

“Kapecytabina jest powszechnie używana przez ludzi chorych na raka, więc ważne jest aby zapewnić dostęp do przystępnych metod leczenia tym chemioterapeutykiem.”

Podczas testów klinicznych Xeloda, najczęściej występującymi niepożądanymi reakcjami były: biegunka, wymioty, mdłości, ból, zaczerwienienie, opuchlizna lub rany w ustach, zespół ręka-stopa (ból, opuchlizna i zaczerwienienie rąk lub stóp uniemożliwiające normalne funkcjonowanie), gorączka, infekcja.

Ważne aby przepisujący lek wiedział czy pacjent przyjmuje również leki rozrzedzające krew takie jak warfaryna, gdyż kapecytabina może zwiększyć siłę tego leku, powodując poważne efekty uboczne. Na opakowaniach kapecytabiny znajduje się odpowiednie ostrzeżenie dla lekarzy i pacjentów.

Leki generyczne zatwierdzone przez FDA są tej samej jakości i działają z taką samą siłą jak leki oryginalne. Zakłady produkujące i pakujące leki generyczne, muszą spełniać takie same standardy jakościowe jak w przypadku zakładów produkujących i pakujących leki oryginalne.

To dobra wiadomość także dla polskich pacjentów, choć terapia kapecytabiną jest refundowana przez NFZ w ramach programów lekowych.

Informacje na temat dostępności generyku kapecytabiny można uzyskać od Teva.

źródło: www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm368515.htm
Z angielskiego tłumaczył Tomek Kosiora


Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły