Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła dwa produkty lecznicze: Encorafenib oraz Binimetinib.

tabletka i lekarz

Połączenie dwóch leków przeznaczone jest do leczenia pacjentów z nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniakiem z mutacją BRAF V600.

Komitet ds. Produktów Leczniczych stosowanych u ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) dopuścił do obrotu dwa produkty lecznicze encorafenib (Braftovi) i binimetinib (Mektovi), które przeznaczone są do leczenia pacjentów z nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniakiem z mutacją BRAF V600. O te dwa produkty lecznicze wnioskowała firma Pierre Fabre Medicament.

Braftovi będzie dostępny w postaci kapsułek 50 mg i 75 mg. Substancją czynną leku Braftovi jest encorafenib a mianowicie środek przeciwnowotworowy, który hamuje aktywność kinazy BRAF V600, a następnie blokuje szlak MAPK.

Mektovi będzie dostępny w postaci tabletek powlekanych 15 mg. Substancją czynną preparatu Mektovi jest binimetinib a mianowicie środek przeciwnowotworowy (kod ATC: L01XE41), który hamuje aktywność kinaz aktywowanych mitogenem. Kinazy aktywowane mitogenem to nic innego jak grupa kinaz białkowych serynowo-treoninowych, które odgrywają bardzo ważną rolę w regulacji odpowiedzi na sygnały zewnętrzne dochodzące do komórki. Jednym słowem, mają one bardzo duży wpływ na podziały, ekspresję genów, różnicowanie oraz apoptozę komórek.

Jakie są zatem korzyści z zastosowania kombinacji tych dwóch produktów leczniczych? Jest to przede wszystkim zdolność do przedłużenia przeżycia wolnego od progresji i całkowitego przeżycia u pacjentów z czerniakiem z mutacją BRAF V600 w porównaniu do wemurafenibu.

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem produktu Braftovi to przede wszystkim:

 • nadmierne rogowacenie
 • łysienie
 • zespół erytrodyzestezji dłoniowo-podeszwowej
 • zmęczenie
 • wysypka
 • bóle stawów
 • suchość skóry
 • nudności
 • bóle mięśni
 • bóle głowy
 • wymioty
 • świąd

Z kolei do najczęstszych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem produktu Mektovi zalicza się:

 • zmęczenie
 • nudności
 • biegunka
 • wymioty
 • oderwanie siatkówki
 • ból brzucha
 • bóle stawów
 • zwiększony poziom kinazy kreatynowej we krwi
 • ból mięśni

Encorafenib w skojarzeniu z binimetinibem wskazany jest w leczeniu pacjentów z nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniakiem z mutacją BRAF V600.

Binimetinib w skojarzeniu z encorafenibem wskazany jest w leczeniu pacjentów z nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniakiem z mutacją BRAF V600.

Zaleca się, aby leczenie tymi dwoma produktami było inicjowane i nadzorowane przez doświadczonego lekarza, który zna się na stosowaniu przeciwnowotworowych produktów leczniczych.

Autor: Agata Ernst

Źródło: www.esmo.org/Oncology-News/EMA-Recommends-Granting-Marketing-Authorisations-for-Encorafenib-and-Binimetinib


Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły