Dawcy szpiku – szaleńcy czy bohaterowie?

dawcy szpiku w KatowicachDo tej pory na świecie swój szpik oddało około dziesięciu tysięcy dawców niespokrewnionych i kilkadziesiąt tysięcy dawców rodzinnych. W tym także malutkie dzieci (wg. National Marrow Donor Program, USA). Niektórzy z nich robili to wielokrotnie. I nie miało to żadnego negatywnego wpływu na ich życie, zdrowie i na przyszłość. Wielu dawców szpiku również honorowo oddaje krew.

Są zdrowi i żyją zupełnie normalnie. Udało się im przeżyć coś naprawdę niezwykłego – podarowali komuś życie! To właśnie dawcy szpiku uratowali wielu chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi. Dlatego warto zgłosić się do banku dawców szpiku – można dostać szansę uratowania komuś życia!

Jak zostać potencjalnym dawcą szpiku?

Rejestrując w banku dawców nie trzeba oddawać wielkiej ilości krwi ani tym bardziej samego szpiku kostnego. Oddaje się zaledwie jedną fiolkię krwi jak przy badaniu morfologi. Do takiego banku można się zgłaszać w każdym większym mieście w punktach krwiodawstwa. Należy mieć ze sobą dowód tożsamości. Jeśli okaże się, że jesteś zgodny genetycznie z kimś chorym, kto czeka na przeszczep – bank skontaktuje się z Tobą w tej sprawie.

Jak się pobiera szpik od dawcy?

Do wyboru są dwie metody uzyskania komórek krwiotwórczych, czyli tych komórek, które zadecydują o przyszłości Twojego biorcy.

1) separacja komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej jest zabiegiem bezinwazyjnym, nie wymaga znieczulenia ogólnego ani dłuższego pobytu w szpitalu. Komórki krwiotwórcze są pobierane od dawcy przy użyciu urządzenia zwanego separatorem komórkowym. Krew dawcy jest pobierana z jednej żyły (żyła łokciowa) , poza ustrojem mieszana jest z płynem przeciwkrzepliwym, a następnie izolowane są z niej komórki krwiotwórcze. Następnie krew pozbawiona tych komórek wraca do dawcy przez drugą żyłę. Aby jednak doszło do zabiegu separacji, dawca musi przez 5-6 dni przyjmować (w postaci zastrzyku podskórnego w ramię) lek zwiększający liczbę komórek krwiotwórczych krążących we krwi obwodowej. Codziennie wykonuje się dawcy badania morfologiczne, by określić liczbę komórek krwiotwórczych krążących we krwi. Gdy ich liczba jest odpowiednia, przeprowadza się zabieg a najczęściej dwa zabiegi separacji ( około cztery godziny każdy w ciągu dwóch kolejnych dni).

2) zabieg pobrania szpiku kostnego z kości biodrowej, który wykonuje się na sali operacyjnej, w znieczuleniu ogólnym.

Ty decydujesz, którą metodą zostaną od Ciebie pozyskane komórki krwiotwórcze!

Oczywiście istnieją pewne przesłanki, co jest korzystniejsze dla biorcy, pewne sugestie ośrodka transplantacyjnego, ale ostatecznie to Ty sam decydujesz o wszystkim. Warto jednak skonsultować z Rejestrem, co będzie bardziej korzystne dla biorcy.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Osoby zdrowe, wiek 18-50 lat, waga 50kg i więcej.

Mity na temat pobierania szpiku odchodzą do lamusa

Być może nie raz słyszałeś takie opinie:
…” szpik kostny pobiera się z kręgosłupa”, “to bardzo boli”, “pobranie szpiku to zabieg niebezpieczny i grozi niedowładem kończyn”, “ktoś, kto raz odda szpik, musi go oddawać systematycznie do końca życia”, ” na ciele dawcy pozostają brzydkie i wielkie blizny”, “dawca musi długo przebywać w szpitalu”…

To nie prawda!!! Nie wierz w obiegowe plotki! Przeczytaj o pobraniu szpiku więcej, na stronie akcji, lub przekonaj się sam, zgłaszając się do banku – tam otrzymasz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tym tematem.

W Niemczech jest 4 miliony potencjalnych dawców zarejestrowanych w bankach, w Polsce zaledwie nieco ponad 200 tysięcy – to, niestety, efekt niskiej świadomości społecznej problemu i nieprawdziwych stereotypów dotyczących bycia dawcą szpiku. Fundacja Alivia razem z Martą, która szuka dawcy szpiku prowadzą akcję “NASZPIKUJ RAKA!”. Warto wziąć udział – razem możemy zapełnić polskie banki dawców  i ocalić niejedno życie!


Bezpłatny poradnik dla osób chorych lub ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły