Czy można podróżować w trakcie chemii?

podróżeNikt nie powiedział, że będąc w trakcie chemioterapii nie można podróżować i cieszyć się życiem. Wręcz przeciwnie, pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie, a podróże zazwyczaj takie zapewniają, pomagają w walce z chorobą i są miłym przerywnikiem w procesie leczenia. Warto jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio wcześniej taką podróż zaplanować.

  • Zanim zaczniesz planować podróż, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Ustal z nim, czy w ogóle w Twoim przypadku możliwa jest jakakolwiek podróż oraz jak powinieneś/powinnaś się do niej przygotować.
  • Po pierwsze leki, które przyjmujesz – zawsze zabieraj ze sobą więcej niż potrzebujesz na dany okres czasu, nigdy nie wiadomo czy podróż, z przyczyn niezależnych od Ciebie, nie przedłuży się. Warto jest też zabrać ze sobą recepty na leki, które przyjmujesz, aby je wykupić w przypadku zagubienia.
  • Przed wyjazdem znajdź lekarza lub szpital w okolicy gdzie będziesz przebywać, aby w razie potrzeby od razu wiedzieć gdzie się udać po poradę. Zabierz też wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające ubezpieczenie. Możesz też poprosić swojego lekarza o krótki opis swojej choroby oraz metody leczenia, aby móc go przedstawić w razie potrzeby lekarzowi do którego się zwrócisz w czasie podróży.
  • Nie zapomnij swojego wyposażenia używanego do leczenia, np. pompy, porty, oraz zaświadczeń od lekarza, że ich potrzebujesz, aby móc je przedstawić np. w trakcie odprawy na lotnisku, ponieważ niektóre elementy metalowe mogą być wykrywane przez czujniki przy kontroli osobistej.
  • Upewnij się, że leki, które przyjmujesz, są legalne w kraju, do którego się udajesz. Mimo to zabierz ze sobą zaświadczenie od lekarza, że je przyjmujesz.
  • Ponieważ w czasie chemioterapii mogą występować nudności i wymioty, pamiętaj aby zabrać w podróż przekąski, które ich nie powodują.
  • Warto też pamiętać o tym, aby w czasie podróży dużo odpoczywać i nie forsować się, a jeśli to możliwe jak najczęściej wyłączać myślenie o chorobie i korzystać z odpoczynku na całego.

Katarzyna Chełstowska

Artykuł oparty na anglojęzycznym tekście pt. ‘Traveling While Undergoing Chemotherapy’ opublikowanego w serwisie http://cancer.about.com oraz ‘Breast Cancer: Airline Travel During Chemotherapy’ opublikowanym w serwisie http://breastcancer.about.com

Powiązane artykuły