Czy można podróżować w trakcie chemii?

podróżeNikt nie powiedział, że będąc w trakcie chemioterapii nie można podróżować i cieszyć się życiem. Wręcz przeciwnie, pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie, a podróże zazwyczaj takie zapewniają, pomagają w walce z chorobą i są miłym przerywnikiem w procesie leczenia. Warto jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio wcześniej taką podróż zaplanować.

  • Zanim zaczniesz planować podróż, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Ustal z nim, czy w ogóle w Twoim przypadku możliwa jest jakakolwiek podróż oraz jak powinieneś/powinnaś się do niej przygotować.
  • Po pierwsze leki, które przyjmujesz – zawsze zabieraj ze sobą więcej niż potrzebujesz na dany okres czasu, nigdy nie wiadomo czy podróż, z przyczyn niezależnych od Ciebie, nie przedłuży się. Warto jest też zabrać ze sobą recepty na leki, które przyjmujesz, aby je wykupić w przypadku zagubienia.
  • Przed wyjazdem znajdź lekarza lub szpital w okolicy gdzie będziesz przebywać, aby w razie potrzeby od razu wiedzieć gdzie się udać po poradę. Zabierz też wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające ubezpieczenie. Możesz też poprosić swojego lekarza o krótki opis swojej choroby oraz metody leczenia, aby móc go przedstawić w razie potrzeby lekarzowi do którego się zwrócisz w czasie podróży.
  • Nie zapomnij swojego wyposażenia używanego do leczenia, np. pompy, porty, oraz zaświadczeń od lekarza, że ich potrzebujesz, aby móc je przedstawić np. w trakcie odprawy na lotnisku, ponieważ niektóre elementy metalowe mogą być wykrywane przez czujniki przy kontroli osobistej.
  • Upewnij się, że leki, które przyjmujesz, są legalne w kraju, do którego się udajesz. Mimo to zabierz ze sobą zaświadczenie od lekarza, że je przyjmujesz.
  • Ponieważ w czasie chemioterapii mogą występować nudności i wymioty, pamiętaj aby zabrać w podróż przekąski, które ich nie powodują.
  • Warto też pamiętać o tym, aby w czasie podróży dużo odpoczywać i nie forsować się, a jeśli to możliwe jak najczęściej wyłączać myślenie o chorobie i korzystać z odpoczynku na całego.

Katarzyna Chełstowska

Artykuł oparty na anglojęzycznym tekście pt. ‘Traveling While Undergoing Chemotherapy’ opublikowanego w serwisie http://cancer.about.com oraz ‘Breast Cancer: Airline Travel During Chemotherapy’ opublikowanym w serwisie http://breastcancer.about.com


Bezpłatny poradnik dla osób chorych i ich bliskich

“Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” to bezpłatny poradnik, który w przystępnej formie podsumowuje najnowsze informacje dotyczące roli badań genetycznych w diagnostyce chorób nowotworowych. Dowiedz się, kiedy trzeba wykonać określone badania, jak powinien przebiegać proces diagnostyki molekularnej oraz czym jest personalizacja leczenia.

Wypełnij poniższy formularz, a poradnik wyślemy pocztą w ciągu 7 dni.

poradnik prosto w raka


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zamieszkania, przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa w celu wysyłki poradnika "Prosto w raka" oraz w celu informowania o działaniach Fundacji Alivia.

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych z siedzibą w: ul. Wąwozowa 11, 02-796 Warszawa („Administrator”). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Pani/Pana danych osobowych może skontaktować się Pan/Pani z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: daneosobowe@alivia.org.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu wysyłki poradnika “Prosto w raka – czyli o medycynie personalizowanej” oraz w celu informowania o działalności statutowej Fundacji, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, kierując informację o jej wycofaniu na adres e-mail daneosobowe@alivia.org.pl lub korzystając z linku do wypisania z subskrypcji, zamieszczonym w e-mailu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Odbiorcą danych osobowych mogą być podmioty działające wyłącznie na zlecenie Administratora, takie jak firmy realizujące obsługę informatyczną, komunikacyjną i doradczą. Dane osobowe będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub upłynięcia okresu obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów rachunkowo-podatkowych. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie skutkować będzie brakiem możliwości wysyłki poradnika i informowania o działaniach Fundacji. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Powiązane artykuły