Avastin i Sutent niewskazane w leczeniu raka piersi

anulowane

Leczenie raka mające na celu zablokowanie wzrostu naczyń krwionośnych okazało się zwiększać liczbę nowotworowych komórek macierzystych w guzach piersi u myszy, co sugeruje możliwe wyjaśnienie dlaczego leki te nie prowadzą do wydłużenia okresu przeżycia  u chorych.

Leki Avastin i Sutent były niedawno postrzegana jako potencjalne metody leczenia raka piersi. Zmniejszały guzy, opóźniały progresję, jednak nie powstrzymywały nawrotów choroby i nie wydłużały ogólnego czasu przeżycia chorych.

Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Centrum Onkologii University of Michigan badanie to dostarcza wyjaśnienia dla tych wyników badań klinicznych, które wskazywały, że u kobiet z rakiem piersi antyangiogenne leki, takie jak Avastin mogą opóźnić czas do nawrotu nowotworu, ale nie mają wpływu na czas przeżycia pacjenta.

Naukowcy badali myszy leczone na raka piersi Avastinem (bewacizumab) i Sutentem (Sunitynib). Działanie obydwu leków polega na hamowaniu wzrostu i tworzenia się naczyń krwionośnych, czyli procesu angiogenezy. Naukowcy odkryli, że guzy leczonych tymi lekami wykształciły więcej komórek macierzystych raka. Komórki macierzyste nowotworu to niewielka liczba komórek w obrębie guza napędzająca wzrost guza i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Komórki te są często oporne na standardowe leczenie. Zarówno liczba komórek macierzystych raka i odsetek komórek macierzystych raka, które tworzą nowotwór wzrosła po leczeniu z każdym z tych powyższych leków.

Naukowcy odkryli, że liczba komórek macierzystych raka wzrosła z powodu odpowiedzi komórkowej na środowisko ubogie w tlen, stan zwany niedotlenieniem. Byli nawet w stanie określić konkretne szlaki związane z niedotlenieniem, które aktywują komórki macierzyste raka.

Wyniki badania ukazały się online w Proceedings of the National Academy of Sciences Edition.

US Food and Drug Administration niedawno odwołała zgodę na leczenie Avastinem w raku piersi, chociaż lek ten został zatwierdzony do użytku w innych typach nowotworów. Odwołanie było odpowiedzią na wyniki badań klinicznych, które wykazały, że działanie leku było krótkotrwałe, rak piersi szybko się wznawiał i coraz bardziej inwazyjnie rozprzestrzeniał się w organizmie. W efekcie lek nie wydłużał ogólnego przeżycia chorych.

Obecne badania sugerują możliwość łączenia leków z kategorii antyangiogenezy z lekami inhibitującymi wzrost komórek macierzystych raka w celu zwiększenia korzyści z takiego leczenia. Naukowcy testują takie podejście u myszy i wstępne dane wyglądają obiecująco.

Powiązane artykuły