Są efekty naszych działań – będzie więcej pieniędzy na refundację nowych leków

odpowiedź ministra zdrowia na list otwarty

Od wielu miesięcy działamy w celu poprawy w Polsce dostępności do leków onkologicznych. 16 czerwca br, wspólnie z innymi organizacjami, wystosowaliśmy list otwarty do Ministra Zdrowia, w którym pytaliśmy m.in. dlaczego zaoszczędzone na ustawie refundacyjnej środki nie zostały przeznaczone na nowe leki (przeczytaj więcej o tej sprawie). Nasze wysiłki przyniosły pierwsze wymierne rezultaty.

15 lipca br Minister Zdrowia wyszedł z inicjatywą alokacji w przyszłorocznym budżecie NFZ dodatkowej kwoty 238 000 000 PLN, która będzie w całości przeznaczona tylko i wyłącznie na refundację nowych leków (w większości będą to leki onkologiczne).

Jest to krok w dobrą stronę, z którego cieszymy się i który doceniamy, jednak jednocześnie mamy świadomość, iż jest to zmiana niewystarczająca. Dodatkowy budżet w wysokości 238 000 000 PLN na rok przyszły nie rozwiązuje problemu w perspektywie długoterminowej i nie dotyka poruszanych przez nas błędów w działaniu systemu oceny i alokacji leków.

Nie możemy się również zgodzić z wieloma tezami zaprezentowanymi przez Ministra Zdrowia w odpowiedzi na nasz list oraz jesteśmy zawiedzeni brakiem reakcji na naszą prośbę o spotkanie, na którym wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i środowiskami pacjenckimi moglibyśmy ustalić dalsze kroki w celu naprawienia systemu (przeczytaj odpowiedź Ministra Zdrowia).

Wkrótce, wspólnie z innymi organizacjami, wystosujemy odpowiedź do Ministra Zdrowia i będziemy dalej działać w celu poprawy sytuacji polskich pacjentów onkologicznych.

Aktualności fundacji