Nie odbierajcie nadziei!

Petycja w sprawie podania leków nierefundowanych

My, sygnatariusze niniejszej petycji, w imię solidarności z Pacjentami walczącymi z rakiem wzywamy rząd oraz parlamentarzystów do uregulowania przepisów związanych z podaniem leków nierefundowanych w ośrodkach otrzymujących finansowanie ze środków publicznych.

Polska jest krajem, w którym ponad połowa leków onkologicznych zalecanych przez współczesną naukę nie jest w ogóle refundowana. Kolejne 20-30% jest dostępnych dla ograniczonej grupy chorych. Skuteczność leczenia nowotworów złośliwych należy do najniższych w Europie. Z danych OECD wynika, że śmiertelność z powodu raka jest w naszej Ojczyźnie wyższa niż w Rosji, a pacjenci z rakiem jelita grubego żyją krócej niż w Turcji. Jesteśmy przekonani, że tworzenie jakichkolwiek barier w zapewnieniu dostępu do bezpiecznych i skutecznych leków onkologicznych jest najgorszym przejawem prawa nieprzyjaznego pacjentom i stygmatyzującego najsłabszych, bezsilnych w starciu z urzędniczą machiną.

Nie pozwolimy, aby wysiłek ponad 100 000 darczyńców, dzięki którym Alivia przekazała Pacjentom ponad 9 000 000 zł poszedł na marne. Nie spoczniemy dopóki solidarność z pacjentami, którym państwo nie zapewnia skutecznego leczenia, będzie mniej istotna od zimnej interpretacji prawa odbierającego nadzieję. Jednocześnie apelujemy do dyrektorów oraz pracowników ośrodków, gdzie pacjenci walczą o swoje zdrowie. Prosimy Was o wsparcie w zakończeniu gehenny pacjentów, którzy pomimo możliwości sfinansowania terapii w ramach zbiórek publicznych nie mogą liczyć na wsparcie wyspecjalizowanej kadry.

My, niżej podpisani, wzywamy obywateli oraz instytucje do WALKI Z RAKIEM.

Dowiedz się więcej