O dostępie do leków na konferencji Sejmowej Komisji Zdrowia

konferencja komisji zdrowia

Dzisiaj w Sejmie odbyła się konferencji prasowa na temat braku refundacji nowoczesnych metod leczenia raka piersi, zorganizowana przez Przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia – Tomasza Latosa. Wśród zaproszonych na konferencję była Agata Polińska. 

Na konferencji poruszone zostały ważne dla pacjentek problemy. Elżbieta Kozik z Polskie Amazonki Ruch Społeczny zwróciła uwagę, że wprowadzony na początku 2015 roku pakiet onkologiczny skupia się jedynie na szybkiej diagnostyce i chociaż jest to ważna kwestia, nie poprawia sytuacji kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. “Dlaczego nie ma przejrzystości w decydowaniu o dostępie do leków i ich refundacji?” – pytała. Prezes Polskich Amazonek postulowała również o wprowadzenie w Polsce wyspecjalizowanych ośrodków leczenia raka piersi, tzw. Breast Cancer Units, które istnieją w innych państwach i które zgodnie z szacunkami pozwoliłyby uratować w Polsce życie ok. 1700 kobiet rocznie.

Agata Polińska przedstawiła natomiast wyniki raportu na temat dostępności leków onkologicznych w Polsce na tle wybranych państw Unii Europejskiej i Szwajcarii. Raport pokazał, że na 30 najszerzej stosowanych w Europie nowoczesnych leków onkologicznych, w Polsce dostępne bez ograniczeń są tylko dwa a 12 w ogóle nie jest dostępnych. Dla porównania, w Czechach niedostępnych jest 7 leków, a w Hiszpanii, która przeżywa kryzys tylko 3. Pełny raport przeczytacie tutaj: Raport 2015.

Podczas konferencji Kapsyda Kobro z Fundacji Rak’n’Roll wręczyła na ręce Pana Posła Tomasza Latosa list do Ministra Zdrowia prof. Mariana Zembali. W liście tym, zwracamy się z prośbą o pilną interwencję w sprawie braku przejrzystości przy podejmowaniu decyzji refundacyjnych. Przedstawiamy leki na raka piersi stosowane w innych państwach i pytamy, dlaczego nie są w Polsce refundowane pomimo udowodnionej wysokiej skuteczności i możliwości finansowania ich bez zwiększenia wydatków NFZ.

Obecna sytuacja jest dla nas nie do przyjęcia. Nie zgadzamy się na obecny sposób traktowania pacjentów przez urzędników Ministerstwa Zdrowia i liczymy na to, że nasz głos zostanie wysłuchany.

Obejrzyjcie transmisję konferencji na stronie sejm.gov.pl

Przeczytajcie list do Ministra Zdrowia.

po konferencji komisji zdrowia

Od lewej: Kapsyda Kobro, Fundacja Rak’n’Roll; Agata Polińska, Fundacja Alivia; Elżbieta Kozik, Polskie Amazonki; Tomasz Latos, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, poseł PiS.

Aktualności fundacji