Nowy portal Kolejkoskop.pl – pacjenci sprawdzają czas oczekiwania na badania

logo kolejkoskopu

7 listopada 2014 r. został uruchomiony portal Kolejkoskop.pl stworzony przez Fundację Onkologiczną Osób Młodych – Alivia. Dzięki niemu osoby chore na nowotwory, a także inni pacjenci wymagający diagnostyki obrazowej, mogą sprawdzić jaki jest czas oczekiwania na badania diagnostyczne w ramach NFZ w publicznych i prywatnych ośrodkach.

Nie płać za badanie, skoro płacisz składkę NFZ

U osób chorych lub z podejrzeniem nowotworu, a także u innych pacjentów często konieczne jest wykonanie badań obrazowych: rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej lub badania PET CT. Metody te należą do kosztownych badań (kilkaset – kilka tysięcy złotych) i często przekraczają możliwości finansowe pacjentów. Czas oczekiwania na wykonanie takich badań w ramach NFZ jest natomiast bardzo różny w zależności od ośrodka. Podczas gdy w jednym ośrodku czas oczekiwania może wynosić parę dni, w innym może to być nawet kilka miesięcy. Pacjenci, lekarze ani placówki medyczne nie posiadają jednak informacji, w którym ośrodku kolejka jest obecnie najkrótsza. Z tego powodu zdarza się, że pacjent oczekuje kilka miesięcy na badanie, nie wiedząc, że w innym ośrodku może je wykonać znacznie szybciej. Skutkuje to opóźnieniem w rozpoczęciu leczenia i tym samym zmniejsza szanse pacjenta na wyzdrowienie.

Kolejkoskop pokaże, gdzie kolejka jest najkrótsza

Dzięki portalowi Kolejkoskop.pl pacjenci mogą teraz w łatwy sposób dowiedzieć się, gdzie w ich okolicy najszybciej dostaną się na badanie. Ponadto, mają również możliwość wyrażenia opinii na temat konkretnej placówki diagnostycznej oraz zgłoszenia aktualnego czasu oczekiwania w konkretnym ośrodku, aby pomóc w ten sposób innym pacjentom, którzy muszą wykonać takie samo badanie.

W dniu uruchomienia najkrótsze kolejki zarejestrowano w Legionowie – 3 dni (TK) i Białymstoku  – 2 dni ( PET-CT) i 3 dni (RM). Średnie krajowe oczekiwania na badania to 25 dni na PET-CT,  67 dni na tomografię komputerową i 158 dni na rezonans magnetyczny.

Poza informacjami od pacjentów, dane na temat długości kolejek, udostępniane na  portalu Kolejkoskop.pl, uzyskiwane są również od placówek, które nawiązały współpracę z Portalem oraz od konsultantów z Fundacji Alivia, którzy regularnie telefonują do ośrodków medycznych w celu poznania aktualnych czasów oczekiwania.

screen shot

Kolejkoskop pokaże statystyki

Na portalu znajdują się także dane statystyczne dotyczące czasów oczekiwania na badania . Twórcy projektu liczą na to, że dane te pozwolą na lepszą koordynację ruchu chorych, a także zwrócą uwagę decydentów na ewentualne problemy związane z  optymalizacją systemu dostępu do wysokokosztowych badań obrazowych, co będzie korzystne zarówno dla pacjentów, jak i całego społeczeństwa.

Projekt jest realizowany przez Alivię – Fundację Onkologiczną Osób Młodych w partnerstwie z organizacją pozarządową Kraftur z Islandii. Przedsięwzięcie jest współfinansowane z Funduszy EOG w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”. Operatorem grantu jest Fundacja Batorego i Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.

baner

Aktualności fundacji