Kolejne leki dla pacjentów onkologicznych już wkrótce będą refundowane

stanowisko fundacji alivia w sprawie listy refundacyjnej

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt zmian w wykazie leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. Na liście znajdą się cztery nowe leki dla pacjentów chorych na nowotwory. 

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wpisać na listę leków refundowanych lek Akynzeo, zapobiegający nudnościom i wymiotom związanym z chemioterapią, ruksolitynib – lek na nowotwór krwi mielofibrozę, Abraxane (nanocząsteczkowy kompleks paklitakselu z albuminą) – lek na przerzutowy gruczolakorak trzustki oraz wismodegib, który da szansę na dłuższe życie pacjentom z zaawansowanym rakiem podstawnokomórkowym skóry.

Opublikowany projekt traktujemy jako kolejny dowód na otwartość resortu zdrowia oraz determinację w zapewnieniu dostępności do bezpiecznej i skutecznej farmakoterapii onkologicznej. Jesteśmy szczęśliwi, że wraz z każdą publikacją listy refundacyjnej możemy przekazywać dobre informacje naszym podopiecznym i innych chorym na nowotwory. Liczymy, że Ministerstwo Zdrowia będzie kontynuować swoje wysiłki, dzięki którym kolejne grupy chorych będą leczone zgodnie z obowiązującą wiedzą medyczną.

Przeczytaj nasz list gratulacyjny do Ministra Zdrowia.

Aktualności fundacji