Jak w Polsce leczymy raka? Zaproszenie na Forum Dialogu

forum dialogu

Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza oraz Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych zapraszają na VI Polsko-Szwajcarskie Forum Dialogu na temat “Jak w Polsce leczymy raka? Dostępność nowoczesnego leczenia onkologicznego”.

Wydarzenie jest odpowiedzią na potrzebę rzetelnej diagnozy problemu, z którym codziennie styka się wiele tysięcy pacjentów onkologicznych w Polsce – ograniczenia dostępu do nowoczesnego leczenia przeciwnowotworowego. Dlaczego jest tak wiele dramatycznych apeli o przekazanie środków finansowych na leczenie chorych na raka? Czy lekarze mogą swobodnie podejmować decyzje dotyczące sposobu leczenia? Jak ten problem postrzegają pacjenci? Czy sytuacja chorych w Polsce różni się od tych w innych krajach Europy?

Do udziału w dyskusji zapraszamy zarówno organizacje działające na rzecz pacjentów, jak i samych pacjentów oraz ich lekarzy. Zależy nam na szczegółowej diagnozie problemu dostępności do nowoczesnego leczenia z perspektywy pacjentów, lekarzy oraz instytucji, dlatego głos każdej osoby, która zetknęła się osobiście z tym tematem będzie bardzo cenny.

Na spotkaniu zaprezentowane zostaną wyniki przygotowanych przez Fundację Alivia:

  • Raportu „Dostępność innowacyjnych leków onkologicznych w Polsce na tle wybranych krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii” (realizacja raportu: firma EY Polska, współpraca: Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza)
  • Ankiety skierowanej do środowiska medycznego „Nowoczesne leczenie pacjentów onkologicznych – perspektywa polskich onkologów klinicznych” (realizacja ankiety: firma TNS Polska )
  • Ankiety skierowanej do pacjentów „Czy jestem leczony w najlepszy możliwy sposób?” (realizacja ankiety: Fundacja Alivia oraz firma TNS Polska)

Udział w panelu dyskusyjnym potwierdzili eksperci:

  • Prof. Francesco De Lorenzo, Prezes Europejskiej Koalicji Chorych na Raka
  • Martina Weiss, Szefowa Działu Zakupów Leków i Usług Medycznych największej szwajcarskiej kasy chorych Helsana
  • Prof. Wiesław Jędrzejczak, Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Prof. Cezary Szczylik, Kierownik Kliniki Onkologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MON Wojskowego Instytutu Medycznego
  • Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Alivia

Do udziału w panelu zaproszeni zostali:

  • Bartosz Arłukowicz, Minister Zdrowia
  • Tadeusz Jędrzejczyk, Prezes NFZ

Spotkanie z udziałem dziennikarzy, pacjentów, lekarzy-onkologów i ekspertów ochrony zdrowia odbędzie się 23 kwietnia 2015 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie przy ul. Foksal 3/5. Spotkanie poprowadzi Redaktor Jacek Żakowski.

10.00 – Briefing dla mediów
11.00 – VI Forum Dialogu – prezentacja zebranych danych i wniosków oraz moderowana dyskusja.
13.10 – Lunch

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu do dnia 22.04.2015 roku.

Magda Oleś — 503 012 765 — magda.oles@alivia.org.pl
Marta Gliszczyńska — 507 000 835 — marta.gliszczynska@alivia.org.pl

Patronat nad projektem objęły organizacje:
European Cancer Patient Coalition z siedzibą w Brukseli, Polska Unia Onkologii, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Onkocafe – Razem lepiej, Fundacja My Pacjenci, Fundacja Rak’n’Roll, Fundacja Lege Pharmaciae, Fundacja 1 Czerwca, Fundacja Chustka, Polski Komitet Zwalczania Raka, Fundacja Pokonaj Raka, Bądź Fundacja Małgosi Braunek.

Patronat nad cyklem spotkań z serii Polsko-Szwajcarksie Forum Dialogu objęła Ambasada Szwajcarii w Polsce.

Aktualności fundacji