Formularz PIT-36

PIT-36 to jeden z najpopularniejszych druków, z którymi zetknąć muszą się podatnicy. Dotyczy on osób, które w danym roku podatkowym prowadziły własną działalność gospodarczą, a więc tych, których przychód jest opodatkowany bez pośrednictwa płatnika. Co to oznacza, kogo jeszcze dotyczy PIT-36 i co warto wiedzieć na temat tego rodzaju zeznania podatkowego? Oto najważniejsze informacje dotyczące deklaracji PIT-36.

PIT-36 a PIT-37

PIT-36 i PIT-37 to najczęściej wypełniane druki w zeznaniach podatkowych.  PIT-36, jak już wspomniano, dotyczy osób, które samodzielnie otrzymują swój przychód prowadząc własną działalność, będąc w pewnym sensie płatnikiem dla samego siebie. Natomiast PIT-37 różni się tym, że jest wypełniany przez osoby zatrudnione przez pracodawcę, a więc będą to na przykład ci, którzy pracują na umowy o pracę, zlecenie czy dzieło. Należy jednak dodać, że nie każda działalność powinna być rozliczana za pomocą PIT-36. Do wypełnienia tego druku zobligowani są ci, których działalność opodatkowana jest na zasadach ogólnych, a więc objętych skalą podatkową od 18% do 32%. Deklaracji nie składają więc przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność opartą na rozliczeniu ewidencjonowanym (PIT-28) lub podatku liniowym (PIT-36L).

Dla kogo jeszcze PIT-36

Oprócz przedsiębiorców, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, istnieją także inne źródła przychodów, które wiążą się z koniecznością wypełniania druku PIT-36. Są to przede wszystkim:

  • zarobki z najmu, dzierżawy i innych umów o podobnym charakterze opodatkowane według skali podatkowej
  • dochód zagraniczny gdy pracodawca nie ma obowiązku samodzielnie rozliczać pracownika w Polsce
  • przychody z innych źródeł, które opodatkowane są na zasadach ogólnych, a od których w ciągu roku nie było obowiązku odprowadzania zaliczek

Ulgi i preferencje w PIT-36

Rozliczanie się za pomocą druku PIT-36 wiąże się ze znacznymi korzyściami, w stosunku do niektórych innych form. Będzie to przede wszystkim możliwość wspólnego rozliczania się z małżonków, jeśli istnieje wspólność majątkowa, a związek małżeński trwał przez cały rok podatkowy. PIT-36 może również służyć do rozliczania się wspólnie z dzieckiem przez osoby samotnie wychowujące potomstwo. Inną korzyścią jest możliwość rozliczenia starty za lata ubiegłe, a więc pomniejszenie dochodu w danym roku podatkowym, z uwzględnieniem strat do 5 lat wstecz.

W PIT-36 zastosować można również inne odliczenia od dochodu, na przykład: ulgę rehabilitacyjną, ulgę internetową, ulgę za darowizny, odsetkową czy ze składki na ubezpieczenie. Z kolei możliwe ulgi odliczane od podatku to: ulga na dziecko oraz na składki związane z ubezpieczeniem zdrowotnym.

Program do PIT – wypełnij PIT online

Pobierz program do PIT Wypełnij PIT online

Program e-pity Copyright 2018-2019 e-file sp. z o.o. sp. k.