Nowa możliwość w leczeniu raka tarczycy zatwierdzona w USA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

FDA rozszerzył zakres zatwierdzonych zastosowań dla leku opartego o substancję  czynną sorafenib w leczeniu późnego stadium (przerzutującego) zróżnicowanego (brodawkowatego lub pęcherzykowego) raka tarczycy.

Rak tarczycy jest rozrostem gruczołu tarczowego, który zlokalizowany jest w szyi. Zróżnicowany rak tarczycy jest najczęściej występującym typem raka tarczycy.

Lek działa poprzez hamowanie produkcji białek w komórkach nowotworowych, ograniczając tym samym wzrost i podział tych komórek. Nowe zastosowanie substancji jest przeznaczone dla pacjentów z lokalnie nawrotowym lub przerzutowym zróżnicowanym rakiem tarczycy, który nie reaguje na leczenie radioaktywnym jodem.

Bezpieczeństwo i skuteczność leku zostały ustalone w badaniu klinicznym z udziałem 417 uczestników z lokalnie nawrotowym lub przerzutowym, zróżnicowanym rakiem tarczycy, który nie reaguje na leczenie jodem radioaktywnym. Sorafenib przedłużył długość życia pacjentów bez postępu choroby (czas wolny od progresji nowotworu) o 41 procent. Połowa pacjentów otrzymujących ten lek przeżyła co najmniej 10,8 miesięcy bez progresji raka ( w porównaniu do 5,8 miesięcy czasu wolnego od progresji nowotworu u pacjentów przyjmujących placebo).

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Najczęstsze działania niepożądane u pacjentów leczonych sorafenibem to: biegunka, zmęczenie, zakażenia, wypadanie włosów, skórna reakcja rąk i stóp, wysypka, utrata masy ciała, zmniejszenie apetytu, nudności, bóle brzucha i w obrębie przewodu pokarmowego, a także wysokie ciśnienie krwi. Jest bardzo prawdopodobne, że poziom tarczycowego hormonu stymulującego, potencjalnego promotora raka tarczycy podniesie się podczas leczenia, uzasadniając tym samym konieczność wprowadzenia hormonalnej tarczycowej terapii zastępczej.

FDA wprowadziło nowe zastosowanie dla leku opartego na sorafenibie w ramach programu priorytetowego Agencji, który przewiduje przyspieszony przegląd leków, które mogą zaoferować znaczącą poprawę w zakresie bezpieczeństwa i skuteczności leczenia, zapobiegania lub diagnostyki poważnego stanu zdrowia. Lek otrzymał również status leku sierocego ponieważ jest on przeznaczony do leczenia rzadkiej choroby.

FDA zatwierdziła lek oparty na te substancji w leczeniu zaawansowanego raka nerki w 2005 roku oraz nieoperacyjnego raka wątroby w 2007 roku.

źródło: www.fda.gov/newsevents/newsroom/pressannouncements/ucm376443.htm
Z angielskiego tłumaczyła Joanna Przybyszewska

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.