Nowotwory złośliwe – dlaczego są złośliwe?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Nowotwór złośliwy (powszechnie zwany rakiem) jest bardzo skomplikowaną chorobą, która charakteryzuje się niekontrolowanym wzrostem komórek. Komórki, które normalnie powinny rosnąć, dzielić się i umierać, omijają ten ostatni etap i dalej rosną, dzielą się aby potem przerodzić się w guz nowotworowy. Ten z kolei może zakłócać pracę układu pokarmowego, nerwowego, a nawet krwionośnego, a wytwarzając różne substancje (hormony, toksyny i inne), zakłócać pracę całego organizmu. Nowotwór złośliwy charakteryzuje się odrywaniem się komórek od guza pierwotnego i przemieszczaniem się ich z krwią lub limfą do innych miejsc w organizmie, gdzie po zagnieżdżeniu dają początek nowym guzom. Taki proces nazywany jest rozsianiem choroby, a guzy w jego wyniku powstałe – przerzutami.

Można wyróżnić ponad 100 rodzajów choroby nowotworowej, a rodzaj danego przypadku określa się na podstawie rodzaju komórki, która zostaje dotknięta chorobą. Nowotwór może zaatakować każdą część ciała człowieka, nawet oczy czy serce, co jest często zaskoczeniem, jako że powszechnie znane są tylko najpopularniejsze typy.

Każdy typ nowotworu jest inny, ma inne przyczyny, objawy i skutki, a także inaczej przebiega jego leczenie. Jednak, jak w przypadku każdej choroby, są rodzaje nowotworów, które są bardziej popularne niż pozostałe.

Serwis www.cancer-info-guide.com podaje następujące typy raka jako najczęściej występujące:

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

  • rak piersi
  • gruczołu krokowego
  • płuc i oskrzeli
  • okrężnicy
  • pęcherza moczowego
  • węzłów chłonnych
  • skóry
  • nerek i miedniczki nerkowej
  • trzustki
  • jamy ustnej i krtani
  • jajników

Podstawową przyczyną powstawania choroby nowotworowej jest uszkodzony lub wadliwy gen. Geny są to jednostki, które mówią naszym komórkom, co mają robić.

Profilaktyka polega na obserwacji własnego ciała oraz dbanie o nie. W przypadku zapobiegania rakowi skóry, na przykład, należy regularnie obserwować zmiany skórne powstające na ciele. Natomiast zdrową dietą i aktywnym trybem życia można zmniejszyć ryzyko zachorowania na którykolwiek z nowotworów. (Więcej o diecie można przeczytać w artykule Wpływ diety na występowanie i przebieg chorób nowotworowych)

Artykuł oparty na anglojęzycznych artykułach z serwisów:
  • www.medicalnewstoday.com
  • cancer.about.com
  • www.cancer-info-guide.com

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.