Mikroskopia RCM – nowa metoda wykrywania nowotworów skóry

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii lekarze mogą diagnozować łagodne i złosliwe zmiany skórne. Reflectance confocal microscopy (RCM) jest techniką obrazowania skóry bez konieczności przeprowadzania biopsji. Metoda posiada wiele zalet: jest prosta, szybka i nie wymaga ingerencji w tkanki pacjenta. Od niedawna ośrodki medyczne zaczynają ją wykorzystywać w praktyce klinicznej. Polega ona na skanowaniu niewielkiego obszaru skóry – wykorzystywany jest do tego laser o niskiej mocy (działający w paśmie bliskim podczerwieni). W wyniku przeprowadzonego badania powstają cyfrowe, czarno-ciałe obrazy o bardzo wysokiej rozdzielczości. Licznie prowadzone badania mające na celu określić przydatność tej techniki wskazują, że cechuje ją zdolność do odróżniania zmian melanocytowych od zmian łagodnych (np. zwykłego zniamienia barwnikowego).

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.