Zaloguj się

FDA zatwierdziło pertuzumab w leczeniu raka piersi.

Kategoria: Nowotwory piersi

Szwajcarski koncern farmaceutyczny Roche rozszerza swoje portfolio o nowy i obiecujący sposób leczenia raka piersi. Genentech – będący spółką zależną grupy Roche – ogłosił, że FDA pozytywnie zaopiniowała pertuzumab, dając tym samym nowe oręże w postaci terapii skojarzonej do walki z rakiem piersi o statusie HER2-dodatnim. Zgodnie z zapowiedzią rzecznika prasowego firmy Genentech lek będzie sprzedawany pod nazwą Perjeta, a miesięczna kuracja ma kosztować 5 900 dolarów miesięcznie (około 71 000 dolarów rocznie).

Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że dodanie przeciwciała monoklonalnego pertuzumabu do schematu terapii trastuzumab (Herceptyna) plus chemioterapeutyk wydłuża wskaźnik przeżycia wolny od progresji choroby o 6,1 miesiąca; mediana PFS 18,5 miesiąca wobec 12,4 miesiąca w grupie pacjentów poddawanych terapii standardowej (herceptyna plus chemioterapeutyk). Nowy lek będzie dostępny dla pacjentów w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Zatwierdzenie pertuzumabu przez FDA jest szczególnie ważne z kilku powodów. Po pierwsze pokazuje, że lepsze poznanie zagadnień dotyczących terapii celowanej pozwala na przedłużenie życia nawet w przypadku osób w zaawansowanym stadium choroby. Pertuzumab, choć nie zaimponował podczas stosowania w monoterapii, swoją skuteczność pokazał dopiero w połączeniu z herceptyną. Należy także pamiętać, że istnieje kilka podtypów raka piersi, a około jedna czwarta chorych jest dotknięta nowotworem HER2-dodatnim. Nadanie przez FDA statusu Priority Review wnioskowi o rejestrację pertuzumabu pokazuje, że amerykańska agencja jest skłonna przyspieszyć procedurę rejestracyjną w przypadku leków do walki z rakiem, który wykazuje nadekspresję receptora HER2. Zatwierdzenie pertuzumabu zwiększa również szansę na pozytywne zaopiniowanie przez FDA innego nowego leku, T-DM1 – tzw. „uzbrojonego przeciwciała (Roche/ImmunoGen) – cechującego się rewelacyjnymi wręcz wskaźnikami czasu wolnego od progresji na etapie późnych badań klinicznych.

Ale czy wraz z herceptyną przynoszącą blisko 6 miliardów dolarów przychodów rocznie (koszt kuracji wynosi 4 500 dolarów miesięcznie, czyli 54 000 dolarów rocznie), nie pojawi się kolejna porcja dyskusji dotycząca na ile będą mogli sobie pozwolić podatnicy? “U większości pacjentów oba leki, Perjeta i Herceptyna, będą podawane aż do czasu nawrotu choroby”, zauważa rzecznik, „czyli przez około 18 miesięcy. Szacunkowy koszt leczenia preparatami Perjeta i Herceptyna w czasie 18 miesięcy wyniesie około 188 000 dolarów.” Szacuje się, że maksymalna sprzedaż pertuzumabu będzie w granicach od 600 milionów do ponad miliarda dolarów rocznie.

“Bazując na sposobie działania obu leków, stosowanie terapii skojarzonej tymi preparatami wraz z chemioterapią może przedłużyć czas do wystąpienia nawrotu choroby względem chorych leczonych tylko herceptyną i chemioterapią” stwierdził Hal Barron, dyrektor ds. medycznych w firmie Genentech. „Cieszymy się, że poniesione przez nas wysiłki dotyczące badania receptora HER2 przekładają się na inne aspekty medycyny spersonalizowanej”.

Artykuły i wywiady

onkogen receptory her2Wszyscy jesteśmy różni. To stwierdzenie wydaje się być oczywiste. Nie ma przecież dwóch identycznych osób. Nawet bliźnięta jednojajowe wykazują wiele odmiennych cech. Każdy z nas jest niepowtarzalny i wyjątkowy. Dlaczego wobec tego kiedy zaczynamy poważnie chorować, leczenie miałoby zacierać te różnice? Czy ta sama choroba = ten sam lek? Badania pokazują, że ta sama terapia skierowana przeciwko konkretnemu typowi nowotworu u różnych pacjentów, może przynosić skrajnie różne odpowiedzi. U jednych pacjentów będzie skuteczna, u innych obojętna, jeszcze innym może wręcz szkodzić. (more…)
okładka broszury"Warto wiedzieć więcej o swojej chorobie, aby z nią walczyć" to broszura przygotowana przez firmę Roche Polska z myślą o kobietach chorych na raka piersi. Przedstawia podstawowe informacje o podtypach nowotworu piersi (rak HER2-dodatni, hormonozależny, potrójnie ujemny), wskazówki jak czytać wyniki histopatologiczne oraz tłumaczy dlaczego należy badać status receptorów hormonalnych i receptorów HER2 oraz jak wygląda leczenie w zależności od wyników. Zachęcamy do pobrania i zapoznania się z broszurą (pobierz broszurę).
lekiW ostatnim wydaniu magazynu Tylko Zdrowie, dostępnego z Gazetą Wyborczą ukazał się obszerny i wartościowy artykuł na temat najczęściej występujących nowotworów. Przeczytacie w jaki sposób diagnozuje się nowotwory oraz w jaki sposób się leczy. Dowiecie się też które leki NFZ finansuje, a które nie są w Polsce dostępne. (more…)
sokiAlternatywne założenia przeróżnych diet, to szalenie kontrowersyjny temat wśród środowiska pacjentów onkologicznych. Stosowanie „cudownych” i często bardzo niefizjologicznych sposobów żywienia w czasie leczenia przeciwnowotworowego ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. (more…)
ankietaSerdecznie zapraszamy do wypełnienia ankiety badającej wiedzę żywieniową osób z chorobą nowotworową. Autorem ankiety jest Małgorzata Solecka - dietetyk, zajmująca się żywieniem i edukacją pacjentów onkologicznych. Ankieta jest anonimowa, a wyniki badań posłużą jedynie do celów naukowo-dydaktycznych. Wypełnij ankietę.